Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Bydlení v kontejneru - jak na to?

  

Alternativní řešení čehokoliv je dnes velice v módě. Co takhle přidat svou trošku do mlýna a podívat se na alternativní způsob bydlení? Tím je rozhodně bydlení v kontejneru. Ne v tom na odpadky, ale tzv. přepravním lodním kontejneru. Nebudu vás moc dlouho napínat, pojďme si říct, o co jde a co to přináší jak majitelům, tak světu.

Co je to zač?

Lodní kontejnery jsou obrovské, nejčastěji kovové, skříně, v nichž se přepravují nejrůznější věci po moři. Ať jsou to potraviny, nebo třeba i auta, všechno, co se nalodí, musí být co nejefektivněji uloženo a hlavně chráněno před nepříznivými podmínkami často velmi dlouhé plavby.

Právě tyto kontejnery mohou sloužit jako základ vašeho domu. Stačí je umět správně poskládat, ukotvit a celkově opracovat a můžete z nich vykouzlit neuvěřitelné stavby. Tento typ domu v současnosti zažívá velký boom především v zahraničí. Kontejnery kupují ve velkém nejen "obyčejní smrtelníci", ale skupují je i velké firmy a staví z nich třeba kancelářské budovy.

Kontejnery mají celou řadu využití, nejen jako stavby na bydlení či pracování. Vyrábějí se z nich také např. bazény, chaty, stánky nebo skleníky. Na každý typ stavby se hodí jiný typ kontejnerů, kterých je celá řada.

V čem je bydlení v kontejneru výhodné?

Postavit si dům z kontejnerů s sebou nese celou řadu výhod. Tady je 7 důvodů, proč si takový domek pořídit:

  1. CENA - je to neuvěřitelné, ale kontejnerový domek vás vyjde mnohem levněji, než klasický dům. Holá stavba optimálních rozměrů pro pohodlný život se dá postavit v řádech stovek tisíc! Dá se to tedy přirovnat k tomu, když vyrábíte nábytek z palet.
  2. JEDNODUCHOST - stavba takového bydlení není nijak zvlášť náročná. Nejsložitější fází je patrně najít prodejce a zařídit odvoz kontejnerů, ale dál už je to skoro brnkačka. Dál to bude záviset jenom na vaší fantazii a chuti zrealizovat vaše sny. Když stavíte z kontejnerů, téměř nic není nemožné. Když si budete chtít postavit hrad, prostě ho budete mít.
  3. RYCHLOST - tím, že kontejnery jsou už hotovy a jsou konstruovány tak, aby byly odolné a mohly se úplně plné skládat na sebe, odpadá celá řada mezifází klasické stavby, jako je stavba základů, základní konstrukce, atp. Odpadají problémy se statikou, podlahy i stropy máte automaticky vyřešené, ať už chcete mít dvě patra, nebo třeba pět. Kontejnery snesou tíhu osmi nad sebou, takže žádný strach.
  4. ŠIROKÉ MOŽNOSTI - jak už jsem si řekli, z kontejnerů se dá postavit de facto cokoliv. Ničím nejste omezeni. Snad jen oblé tvary se vytvářejí docela špatně.
  5. JEDNODUCHÁ MANIPULACE - vzhledem k tomu, že jde v podstatě o velkou stavebnici a manipuluje se vlastně s hotovými díly domu, jejich přesouvání se dá zvládnout celkem bez problému za pomoci jeřábů a velkých nákladních vozů. S těžkou technikou je třeba počítat u jakékoliv stavby. U těch kontejnerových alespoň víte, že vám tam nebude strašit příliš dlouho.
  6. DSOTUPNOST - přepravní kontejnery bývají použity zpravidla jen jednou. Poté už jen někde bez využití stojí. Když se několika takových opuštěných kontejnerů ujmete a dáte jim nový smysl, je to to nejlepší, co pro ně můžete udělat. Nemusíte se bát, že by jich byl nedostatek. Téměř každý občan České republiky by mohl mít dva!
  7. BEZPEČNOST - ta je u kontejnerů na špičkové úrovni. Jak už bylo zmíněno, jsou konstrukčně vysoce odolné. Navíc jsou ošetřeny nátěry, ze kterých se neuvolňují toxiny. Dokonce odpovídají všem protipožárním normám a jsou bezpečnější než klasické stavby.

Jak je to s šetrností k životnímu prostředí?

Je pravda, že počáteční akt pořízení kontejneru a jeho zrecyklování na dům je pro přírodu výhodné, protože se zbaví zbytečné zátěže. ALE! Je tu jedna velká nevýhoda. Kontejnerové domy bývají zpravidla energeticky velice nevýhodné. Záleží na tom, z jakých kontejnerů se stavělo a kdo a jak stavěl, ale pokud se správně nevyřeší tepelná izolace, může se stát, že v zimě protopíte příliš mnoho peněz, nebo naopak v létě se bez klimatizace uvaříte. Každá věc má rub i líc.

Jak se k takovému bydlení dostat?

Máte dvě možnosti. Buď si na stavbu zavoláte kvalifikovanou firmu, která se touto odnoží stavebnictví zabývá, nebo zkrátka seženete kontejnery a pustíte se do toho sami. Obojí má své pro i proti. Jestliže se vykašlete na firmu, vyjde vás stavba samozřejmě levněji, protože odpadnou náklady za pracovní sílu atp. Pak jde jen o to, jestli vám jde o finanční stránku věci, nebo o kvalitu. Navíc opravdu zkušená firma je schopna tvořit neuvěřitelné věci a skutečně se může zdát, že plní sny. Toto je důležité si pečlivě rozmyslet.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)

Související články