Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Historie vánočního osvětlení. Jak šel čas se svítící výzdobou?

  

Kdy se objevily první žárovičky na stromečku a co jim předcházelo? Proč se zpočátku svítící vánoční výzdoba příliš nepoužívala a budila nedůvěru? A bez čeho si nedokážeme představit dnešní vánoční svátky? Historie vánočního osvětlení ukrývá mnoho zajímavostí a příběhů, které vás zaujmou nejen při věšení svítícího řetězu na stromeček.

Na začátku byl betlém

Zdobení vánočních stromečků natož používání světelných dekorací je součástí moderní historie. Vánoční svátky byly zpočátku spojeny s výzdobou v podobě betlému. Ten představuje vyobrazení okamžiku, kdy se narodil Ježíš Kristus. Variant a provedení existuje nespočet a v dnešní době se pořádají výstavy, kde si můžete prohlédnout dřevěné, papírové, nebo třeba i perníkové betlémy. Zajímavé jsou také mechanické betlémy, které se poprvé objevily v roce 1680 v Jindřichově Hradci.

Tip: Betlém vypadá ještě lépe, když je nasvícený vánočním osvětlením. Do zadní části či mezi jednotlivé figurky tak můžete šikovně umístit například jemný LED řetěz. Záleží na tom, jaký typ betlému máte.

Zdobení stromečku

Tradice zdobení stromečku má svůj původ v německých zemích. Jiné zdroje zase uvádí, že tradice má svůj původ v Estonsku, odkud jí do německých zemí dostali obchodníci. Později se tento zvyk rozšířil i k nám. Zdobení stromečku ale nemělo tak bleskové rozšíření, protože katolická církev nejdříve považovala tento zvyk za pohanský a nepříliš vhodný pro uctění památky narození Krista. V naší zemi nemá vánoční stromeček příliš dlouhou tradici a začal se objevovat až k začátku 19. století. Historie vánočního stromečku je poměrně propletená a není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Svíčky pro rozsvícení temných zimních večerů

Tradice zdobení stromečku sahá několik století zpátky. Při představě starší výzdoby si mnoho lidí jistě vybaví přírodní ozdoby ze slámy, později háčkované dekorace či dřevěné vyřezávané figurky. K tomu všemu patřily také svíčky, které sloužily pro rozsvícení temných zimních večerů. Nespornou nevýhodou svíček byl fakt, že vzhledem k otevřenému ohni mohly při špatné manipulaci kdykoliv cokoliv zapálit. Taková nehoda mohla být v dřívějších dobách bez detektorů kouře a rychlého příjezdů hasičů až fatální.

Po vynálezu elektřiny netrvalo dlouho a lidé začali přemýšlet, jak využít žárovky nejenom pro praktické svícení, ale i pro efektní dekoraci.

První osvětlení na stromeček v roce 1882

Byl to nápad Edwarda Johnsona, který vymyslel, že obyčejné svíčky na stromečku by se dali nahradit pásem žároviček. První nápad však ani zdaleka nevypadal jako dnešní uhlazené a skladné LED řetězy. Šlo o klasické objemné žárovky, které byly tehdy poměrně čerstvým vynálezem, spojené jediným drátem.

Aby to celé vypadalo ještě o kousek lépe, nabízela se později i varianta s barevnými žárovičkami, které tvořili krásné svítící ozdoby hrající všemi barvami. Takové možnosti máme i dnes, kdy můžeme vybírat mezi obyčejnými jednobarevnými variantami nejčastěji v teplé nebo studené bílé, či zvolit svítící řetěz hrající všemi barvami.

Počáteční nedůvěra k vánočnímu osvětlení

Protože rozmach elektřiny byl teprve na začátku, moc lidí nové technologii nedůvěřovalo. Navíc první sady svítících vánočních ozdob stály poměrně hodně. Žárovky zpočátku byly příliš drahé na to, aby sloužili jako výrazné usnadnění situace v domácnosti.

Vzhledem k velkému odpadnímu teplu se také žárovičky dost zahřívaly a opět bylo poměrně vysoké riziko vzniku vzplanutí stromečku v porovnání s dnešní situací. A jak to tak bývá, stačí pár špatných příkladů a lidé celému produktu přestanou důvěřovat. Naštěstí však nedůvěra nebyla tak velká, aby to znamenalo konec krásného vánočního osvětlení.

Rozmach svítících vánočních dekorací

Světelné vánoční dekorace se dočkaly své příležitosti o několik let později, kdy se nové modely a tipy v roce 1920 začínali ujímat ve více amerických domácnostech. Jedním z milníků byl tehdy i okamžik, kdy prezident Cleveland použil světýlka k osvětlení vánočního stromu v Bílém domě v roce 1895. To postupně nahrávalo masovému šíření této zářivé dekorace.

Dnes by bez osvětlení nebyly vánoční svátky

A dnes? Už je téměř nepředstavitelné slavit vánoční svátky bez pořádné porce svítících dekorací. Bez světelných ozdob by celé svátky byly o poznání méně kouzelné. Vývoj šel dopředu i z pohledu technologie, kdy klasické poměrně hodně výhřevné žárovičky nahradila úsporná LED technologie.

Nabídka vánočního osvětlení a nejrůznějších dekorací, které je možné zvýraznit s použitím světelného prvku, dnes existuje opravdu velké množství. Vybrat si ty správné nemusí být úplně jednoduché. Hodit se vám tedy může další inspirace s novými nápady, jak efektně pojmout detaily či jak dotáhnout výzdobu téměř k dokonalosti.

Tip: Pro všechny ty nádherné vánoční světelné dekorace nezapomínejte ani na staré klasické ozdoby, kdy si řadu z nich můžete i vyrobit sami doma.

Vývoj se dále nezastavuje a historie se stále píše

Technologický vývoj jde stále dopředu v praktických i dekorativních věcech. Vývoj vánočního osvětlení stále pokračuje, o čemž svědčí například moderní laserové vánoční osvětlení. Jde o projektory, které vrhají například na stěnu domu malá barevná světýlka. Výhodou je tedy méně starosti s uchycováním klasických řetězů a staráte se pouze o jeden laserový projektor. Existuje také široká škála nejrůznějších vzorů a barevných kombinací.

Čím více ozdobiček, tím lépe? Závisí na vašem vkusu

Spolu s rozvojem moderních technologií se lidé také začali předhánět v tom, kdo vytvoří více dechberoucí dekoraci. Někomu se obrovské množství žároviček a dekorací líbí, jiní nedají dopustit na krásu jednoduchosti a vystačí si s pár šikovně umístěnými světelnými prvky. Extrémem je například český rekord s 46 483 žárovičkami. S takovou výzdobou opravdu svítí úplně celý dům i zahrada.

A co vy? Dáváte přednost klasické výzdobě, nebo nedáte dopustit na veselé světelné dekorace?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)