Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Porovnání střešních tašek

  

Porovnání střešních krytin: pálená taška vs. taška betonová. Jaká jsou jejich silná a slabá místa? 

Jak pálená střešní taška, tak střešní taška betonová je velmi kvalitní a její životnost se počítá na desítky let. Přesto se tyto dva typy střešní krytiny v lecčems liší, a právě tyto odlišnosti byste měli vzít v úvahu při nákupu nové střešní krytiny. Vždyť novou střechu děláte jednou, dvakrát za život.

Jiný kraj, jiné složení

Základní rozdíl mezi pálenou keramickou taškou a taškou betonovou je samozřejmě v materiáluZatímco klasická pálená taška se vyrábí ze směsi cihlářské hlíny a jílů, betonová je založená na cementové směsi, která ve výsledku tvoří pigmentovaný beton. Jak pro výrobu betonu, tak pro výrobu hliněné směsi se užívají anorganické přírodní suroviny, na jejichž kvalitě je závislá i kvalita výrobku. Složení těžených surovin se liší lokálně, a tak jsou výrobky od různých výrobců různé. Suroviny jsou samozřejmě pečlivé vybírány a testovány, takže se nemusíte bát, že by někteří naši výrobci používali nekvalitní materiál.

S materiálem souvisí i základní charakteristika výrobků. Zákazníci se často obávají vyšší zátěže betonovými taškami. Není to ale tak úplně pravda. Váha tašek se odvíjí spíše podle typu samotného výrobku než podle materiálu. Nejtěžší tašky jsou tradiční pálené tašky typu bobrovka. Co je naopak významným rozdílem je variabilita a náročnost práce s taškou, která se odvíjí od výrobního procesu. Pálená taška je díky způsobu výroby na střeše stabilnější a zámek je umístěn ze dvou stran. Nabízí navíc i více tvarů a typů, protože si to použitý materiál zkrátka může dovolit. Betonová taška je tažená a zámek není proto tolik hluboký. Umístěný je navíc jen z jedné strany a ani rozmanitost tvarů v sortimentu není velká. A proč je to důležitý faktor?

Pálené tašky vyžadují preciznější a dokonalejší provedení krovu. Dvojitý zámek se s případnou nerovností nevyrovná tak snadno, jako zámek jen na jedné straně. Tašky jsou však na krovu, při jeho správném provedení, stabilnější. Betonových tašek je proto hojně využíváno při rekonstrukcích, kdy nedochází k rekonstrukci krovu a počítá se proto s jeho nedokonalostmi.

Velké, střední i malé, pro šikmé střechy udělané

Formát betonových střešních tašek je téměř u všech výrobců stejný nebo velmi podobný. V součtu to vychází na 10 tašek na m2. Pálené tašky jsou často formátu stejného, ale pravidlo to není. Velikost se liší podle druhu konkrétního výrobku a můžete tak vybírat z malých taštiček i velkoformátových tašek. Obě krytiny jsou určeny pro šikmé střechy, na pultové střeše by příliš dobrou službu neudělaly. Minimální a maximální sklony je třeba hledat přímo u výrobce a konkrétního typu tašky. Obvyklý je však minimální slon 22 °, i když řada výrobců nabízí produkty začínající už na 12 ° 

Povrchová úprava je půl zdraví střešní krytiny

Kvalita povrchové úpravy totiž přímo determinuje i životnost výrobku a jeho odolnost proti vnějším vlivům, včetně biologického napadení (mechy, lišejníky…). Pálená střešní taška je svým charakterem velmi stabilní, odolává UV záření a její barva je tedy daná jednou pro vždy. To betonová taška neumí. Beton je barvený pomocí pigmentů, které se v průběhu času ztrácejí a stabilita barevného provedení proto není příliš dobrá. Při výběru betonové krytiny proto raději s barvami neexperimentujte a vyberte si raději základní šedé až zemité tóny, které vypadají dobře i po letech.

Pálené tašky jsou k dostání režné i s povrchovou úpravou. Matné tašky jsou ošetřené takzvanou engobou, která je tvořena nástřikem barevných jílů a jejich následným zapečením. Glazura je oproti engobě lesklá, a to proto, že se do jílů přidává ještě skelná příměs. Lesklý glazurovaný povrch tašky je nejodolnější, ale také nejdražší.

Kdo je vítěz?

Jak betonové, tak hliněné pálené tašky jsou velmi kvalitní, mechanicky i chemicky odolné a pyšní se dlouhou životností. Samotný výběr však zůstává na vás, typu a kvalitě krovu, okolní zástavbě i finančních možnostech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.9/5 (10 hlasů)