Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Možnosti hutnění zeminy, štěrku

  

Hutnění se provádí kvůli výstavbě stavebních objektů. Díky zhutnění se zvýší únosnost materiálů, omezí propustnost vody, zamezí se jeho sesedání. Hutnění také slouží jako prevence před poškozením od mrazu a pomáhá zlepšovat stabilitu. 

Existuje několik možností zhutňování materiálu, ať už potřebujete zhutnit zeminu, šterk nebo třeba násyp. Konkrétní metodu zhutňování je nutné zvážit v závislosti na materiálu a dalších podmínkách. Projděte si seznam možností, čím materiál zhutnit. 

Statické zhutňovací válce

Častou možností zhutňování materiálu je hutnění statickými zhutňovacími válci, které mají hladké ocelové nebo pneumatikové běhouny. Jsou buď pojízdné, nebo vlečené za tahačem. Za zhutněné se dá považovat místo, které válce musí přejet 4x-6x. 

Vibrační desky

Tato metoda zhutňování se hodí na většinu materiálů, vibrační desky jsou univerzální stroje, které mají vysoké hutnící účinky. Existují různé stroje vibračních desek dle váhové kategorie. 

Nejlehčí stroje (na váhu 60-80 kg) se hodí na opravu komunikací, výstavbu chodníků, hlavní výhodou je jejich snadná manipulace. 

Další váhová kategorie vibračních desek je střední (100-120 kg), jedná se o univerzální stroje, které se hodí na všechny druhy prací, použít se dají na hutnění živicných povrchů i zemin, dokonce i na hutnění zámkové dlažby. 

Nejtěžší typy strojů mají váhovou kategorii 100-1000 kg, mají velmi vysoký hutnící účinek, ale také je s nimi obtížné manipulovat. Využívají se na místa, kde se s nimi bude pracovat delší dobu a vyplatí se to tak. 

Vibrační pěchy

Stroj na vibrační pěch využívá rázový účinek na materiál. Vibrační pěchy se hodí na zhutňování zemin. Velkou výhodou je jejich skladnost, využívají se tam, kde se vibrační desky nedostanou, převážně pro hutnění zeminy v různých výkopech či menších prostorách. Jejich nevýhodou je, že neumí vytvořit kvalitní rovnou plochu. 

Vibrační válce

Další možností vibračního hutnění je pomocí vedeného vibračního válce, které se používají pro hutnění zemin a živic. Jejich výhodou je relativně snadná manipulace a vysoký plošný výkon. 

Přitížení násypem

Jedná se o velmi jednoduchou metodu, která ale vyžaduje delší čas, aby se materiál dostatečně kvalitně zhutnil. Na místo, kde potřebujeme materiál zhutnit, se nahrne nebo nasype takové množství zeminy, aby dostatečně působilo na zeminu pod nim a docházelo k jeho stlačení. Nevýhodou této metody je, že musíte mít zeminu navíc, která zátěž vytvoří a která vám pravděpodobně v závěru zbyde.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články