Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak propojit dům se zahradou?

  

Proč propojovat dům se zahradou? Je velmi příjemné odpočívat v zeleni, se šálkem kávy, s rodinou nebo s přáteli... A protože jsme líní pořád někam jezdit, chceme mít kousek své přírody doma. Máme-li to štěstí, že můžeme žít v domě se zahradou, pokusíme se co nejvíce propojit interiér a zahradu. Jak to udělat, ovlivňuje několik faktorů:

  • možnosti domu
  • velikost a jiné vlastnosti zahrady
  • okolí domu a zahrady

Možnosti domu

Když stavíme nový dům, sdělíme architektovi své představy a plány a on je zahrne do projektu domu, stavba už bude přizpůsobená spojení domu a zahrady. Pokud upravujeme starší dům, musíme trochu přemýšlet. Odkud je nejlepší výhled do zahrady? Jak jsou dům a zahrada orientovány vzhledem ke světovým stranám? Máme rádi slunce a horko, nebo raději stín? Nenarušíme vybouráním oken nebo dveří statiku domu? V které části domu pobýváme nejčastěji?

Zahrada

Co se týče zahrady, vybíráme místo, kde nejlépe dům otevřít, kde trávíme nejvíce času. Je zahrada otevřená na západ? Pak potřebujeme vytvořit závětří i stínění. Je zahrada z domu dobře přístupná? Je na rovině nebo ve svahu? Nenateče nám při prudším dešti voda do domu?

Okolí domu

V případě, že je do zahrady a k domu vidět z okolí, ať z ulice, nebo z vyšších domů v sousedství, potřebujeme pohledovou zábranu. Zábrana může být tvořena stromy a keři, trelážemi s popínavými rostlinami nebo neprůhledným dřevěným či betonovým plotem. Pohledům z vysokých domů v okolí může zabránit pergola porostlá popínavými rostlinami.

Propojení domu a zahrady

Dům se zahradou spojíme terasou, velkými okny, tzv. francouzskými okny, posuvnými prosklenými stěnami nebo zimní zahradou.

  1. Terasu můžeme vybudovat kdekoli u domu, krytou nebo nekrytou. V našich klimatických podmínkách ji ovšem nelze využívat celý rok, proto volíme i jiná řešení.
  2. Velká okna použijeme tam, kde není možné nebo žádoucí vycházet ven, třeba pro nedostatek místa, ale přesto nám umožní krásný výhled do přírody. Spojení interiéru a exteriéru je pouze pohledové.
  3. Francouzská okna se od běžných oken liší tím, že jsou spojena s podlahou, takže jimi můžeme pohodlně vyjít ven. Je to vlastně obdoba balkonových dveří. Většinou vedou na terasu, která je přechodem mezi domem a zahradou. Francouzská okna mohou být otevírací nebo posuvná.
  4. Posuvné prosklené stěny jsou nejlepší řešení spojení domu a zahrady. Jejich rozevřením mizí hranice domu. Nevýhodou těchto stěn je nutnost stavební přípravy domu, také cena tohoto řešení je vyšší.
  5. Zimní zahrada je zasklený prostor, který je buď součástí domu – většinou v případě, že stavíme nový dům – nebo ji lze přistavět ke stávajícímu domu. Zimní zahrada má mnoho podob a také spoustu výhod. Rozšiřuje obytný prostor domu, díky velkým proskleným plochám dům vyhřívá a pěkně upravená zimní zahrada plní i estetickou funkci. Nutností je kvalitní stínění a větrání. Zimní zahrady mají také možnost velkého otevření, takže podobně jako u prosklených stěn splývá dům se zahradou. V zimní zahradě můžeme příjemně relaxovat i za nepříznivého jarního či podzimního počasí, kdy se nedá sedět venku, ale v zaskleném prostoru je příjemně. Pokud chceme zimní zahradu využívat celoročně, je nutné vytápění. Pak můžeme pěstovat subtropické rostliny, kterým se zde díky teplu a vysoké vlhkosti velmi dobře daří.

V případě, že není u domu zahrada vhodná na stavbu terasy, zimní zahrady apod., můžeme uvažovat o vybudování střešní zahrádky, pokud to stavební dispozice domu dovolí.

Ať už zvolíme kterýkoliv způsob, dojem propojení domu se zahradou zvýšíme použitím přenosných rostlin nebo vysazením popínavých rostlin na pergolu nebo fasádu domu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články