Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Čím vyrovnat podklad podlahy? - kamenivem z Liaporu

  

Co je Liapor? - podsyp pod suché plovoucí podlahy.

Můžeme ho využít jak při novostavbách, tak i rekonstrukcích. Položení je velmi jednoduché a rychlé. A také čisté, jelikož není potřeba žádného mokrého procesu. S tímto materiálem lze manipulovat ručně a bez problému ho přepravit po celém stavebním objektu.

Při rekonstrukcích lze pomocí tohoto řešení jednoduše a rychle vyrovnat nerovnosti starých podlah a zlepšit zvukově a tepelně izolační vlastnosti stropů včetně jejich požární odolnosti.

Skladba - Rekonstrukce - Výhody - Jak rekonstruovat - Montáže

Podlaha je naprosto rovná a ihned po položení po ní můžeme hned chodit. K podsypu použijte Liapor 1 - 4 mm / 500 kg.m-3.

Skladba suché podlahy

Doporučujeme následující skladbu podlahy, tzv. podlahový systém pro standardní užitné zatížení:

  • jako nášlapnou vrstvu pokládáme jakýkoli materiál, např. koberec, lamino, PVC, prkna, atd.
  • pod nášlapnou vrstvou jsou nosné podlahové desky jako Rigips, KNAUF, OSB, Cetris a nejlépe 2 vrstvy s minimální celkovou tloušťkou 25mm. Vždy vybírejte systém pero – drážka
  • pokud potřebujeme snížit kročejovou hlučnost, aplikujeme Mirelon, OrsilRockwool
  • k tepelné izolaci použijeme polystyrenové desky
  • podlahu vyrovnáme podsypem z Liaporu - z frakce 1-4/500 v tl. vrstvy od min. 20mm do cca 120mm
  • předposlední vrstvou je separační fólie
  • pak už následuje jen stropní konstrukce

Rekonstrukce s Liaporem

Při rekonstrukci chaty, chalupy nebo staršího domku musíme skoro vždycky udělat rekonstrukci podlahy. Liapor je jednoduché, velmi rychlé a proto praktické řešení. Vytvoříme novou suchou podlahu ze sádrokartonových, dřevotřískových nebo cementotřískových desek, pod které pro vyrovnání položíme vrstvu vyrovnávacího podsypu z Liaporu, lehkého keramického kameniva pro stavební aplikace, obecně známého pod názvem „keramzit“.

Výhody

Podlahy s podsypem z Liaporu se montují velmi rychle, jednoduše a hlavně na sucho. Proto nemusíme čekat na vytvrdnutí, čímž se výrazně zkracuje doba výstavby. Tento systém je tím pádem vhodný pro novostavby i rekonstrukce. Dokonale vyrovná případné nerovnosti v podlahách a můžeme s ním i vyplnit volné prostory. Tím prudce stoupají tepelně izolační vlastnosti podlah a tlumí se kročejový hluk. Velmi snadné je i pokládání rozvodů topení, vody a elektroinstalací. Navíc je tento materiál velmi lehký a vhodný do všech konstrukcí.

Jak na rekonstrukci?

Nejdříve samozřejmě dokonale odstraníme celý systém staré tedy původní podlahy, který očistíme. V případě pokládky na starý dřevěný strop, musíme precizně utěsnit všechny mezery v podkladu nejlépe montážním pěnou. Ideálně pod posyp položíme separační vrstvu – netkanou textílii a jiné.

Pak následuje suchý posyp z Liaporu při nerovnostech a převýšeních větších než 20mm. Hloubka násypu není nijak omezena. Liapor aplikujeme jednoduše ručně a uhladíme dřevěnou latí nebo hladítkem. Po této vrstvě nesmíme chodit, ale můžeme si vytvořit dřevěné nebo polystyrénové nášlapy.

Montáž podlahy

Na suchý podsyp klademe podlahové desky se systémem pero-drážka. Pokud dáváme více vrstev, musíme klást důraz na překrytí spár u jednotlivých vrstev.

Podlahové desky oddělíme od stěn, abychom zachovali pravidla plovoucí podlahy, a použijeme dilatační obvodové pásky. Při větší podlahové ploše sypeme Liapor a pokládáme podlahu postupně:

Pokládka začíná proti dveřím v rohu, u hran desek u stěny uřízneme pero, a klademe za sebou v pruzích. Chceme-li mít podlahu pevnou, použijeme ještě do spár lepidlo, a došroubujeme. Spáry můžeme na závěr přetmelit.

Na suchý posyp Liapor můžeme samozřejmě použít jakýkoli materiál, ne jen plovoucí podlahu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (3 hlasy)






Související články