Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jaké jsou druhy parotěsných fólií a kde se používají?

  

Folie jsou materiály vyrobeny především z polyethylenu (PE). Můžou se vyrábět v několika barevných odstínech, ale taktéž různých velikostí, či tvarů, ale i se speciálními úpravami, jako jsou úchyty, či zatahovací systémy. Obecně má polyethylén tyto vlastnosti: dobré mechanické vlastnosti, houževnatost, široké teplotní rozpětí použitelnosti, odolnost proti UV záření, výborné chemické vlastnosti.

Jak už bylo zmíněno, používá se k výrobě folií, které mají uplatnění nejen ve stavebnictví, ale taktéž v domácnosti. Dále se používá v průmyslu, jako rozvody chemikálií, vody, výroba různých láhví, pomůcek a podobně. Polyethylen se rychle a jednoduše zpracovává, což je vynikající poměr mezi cenou a výkonem. V dnešní době se již nové plasty nevyrábějí, pouze se upravují ty, které mají schopnost přijímat další látky, nebo jiné sloučeniny.

Obsah tohoto článku:

Fólie ve stavebnictví

Ve stavebnictví rozlišujeme několik typů folií, podle toho, kde je chceme použít.

  • izolační folie
    • protiradonová izolace
    • hydroizolační folie
    • tepelné folie
    • izolace proti hluku a vibracím
    • protiradonová izolace 
  • reflexní folie
  • separační folie
  • ostatní

Parotěsné fólie

Nyní se ale zaměříme na parotěsné folie, které patří mezi základní a nepostradatelné stavební materiály. Už samotný název napovídá to, že tento typ folie chrání vaši stavbu před vlhkostí, ale taktéž tepelným ztrátám. Je to svým způsob ochranný faktor, na který se nesmí zapomínat. V dnešní době se vyrábí několik typů parotěsných folií podle toho, kde folii chcete použít, ale taktéž to závisí na vašich finančních možnostech. Jak už bylo zmíněno, vyrábí se především z PE a jeho výslednou cenu určuje to, co do PE bylo přidáno. O tom ale později.

Kde se parotěsné folie používají?

Používají se k zabránění prostupu vlhkosti obvodovým, či střešním pláštěm. Tato vrstva se musí vzduchotěsně oddělit (vnitřní prostory od ostatních konstrukcí), pomocí lepidel a těsnících doplňků. Parotěsné folie obecně dělíme na:

  • parobrzdy : jsou to folie, které se používají u nenáročného prostředí, tedy tam, kde prostup par je spíše žádoucím faktorem, než opačně
  • parotěsné zábrany: jsou folie, které zvyšují zábranu proti vlhkosti. Používají se u rodinných domů, ale taktéž v různých sportovních areálech, průmyslových halách a podobně. Nicméně parotěsné zábrany (folie) se nepoužívají tam, kde se odděluje konstrukce od jednotlivých vytápějících prostorů (stropy, příčky, atd.)

Druhy parotěsných fólií

Zde si představíme pár druhů parotěsných folií, které se u nás nejčastěji používají.

Gutta Guttafol DS Alu plus

Vysoce účinná parotěsná folií, která je opatřena lepicí páskou, pro snadnější montáž. Skládá se z reflexní hliníkové vrstvy, která je uložena mezi dvěmi fóliemi: transparentní polyesterové a polyethylenová folie opatřena s mřížkou. Používá se do interiéru (vnitřní strana tepelné izolace). Obvykle se dodává v rolích a jedno balení obsahuje cca 75 m² folie. Průměrná cena je kolem 20 Kč /1 m².

Gutta Guttafol WB

Levnější typ parotěsné folie, která je vyrobena pomocí dvou typů plastů a to: polyethylenová a polypropylénová folie s mřížkou. Tento typ používáme jako parotěsnou a vzduchotěsnou membránu. Pokud ji chceme připevnit, spoje musíme přilepit těsnící páskou. Dodává se v rolích a jedno balení obsahuje cca 75 m² folie. Průměrná cena je kolem 14 Kč /1 m².

Juta Jutafol N

Používá se u méně náročných staveb. Skládá se ze dvou vrstev polyethylenových folií s vyztuženou mřížkou. Její účinnost bude zajištěna v případě, že zachováme neprovětrané vzduchové vrstvy mezi interiérovým obkladem a parozábranou. Dodává se v rolích a jedno balení obsahuje cca 75 m² folie. Průměrná cena je kolem 20 Kč /1 m². Tato cena je uvedena pro standart Juta  Jutafol.

Tart Sunflex Roof-In Plus

Patří mezi moderní folie, které kombinují tepelné vlastnosti, parozábranu a odraz tepla najednou. Skládá se z polaminované reflexní metalické vrstvy a dvou tenkých folií z polyesteru a polyethylenu. Používá se u izolací střech, stěn, stropů, hal, potrubí a podobně. Mezi výhody patří: dlouhá životnost, pevnost, 100% parozábrana, úspora tepelné energie, eliminuje tepelné mosty, odolnost proti UV záření a jiným chemickým látkám. Dodává se v rolích, kdy jedna role je 50m² a průměrná cena za 1m² je 55 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.8/5 (5 hlasů)





Související články