Rodinný dům

Havárie: Praskla voda v domě - jak elegantně vyřešit?

Havárie vody v domě, kterou si nikdo z nás nepřeje zažít a přece nás může potkat kdykoli. Lepší je být teoreticky i prakticky připraveni, ať víte, co byste dělali, než aby vás to potkalo a vy byste nejen nevěděli co dělat, ale neměli doma ani žádné pomůcky.

5 tipů, jak najít spolehlivého řemeslníka či firmu

Známe to všichni - najít spolehlivého řemeslníka či firmu zabere spoustu času a někdy stejně nejsme spokojeni s výsledkem. Přitom kvalitní a poctivý řemeslník je základem nejen dobře provedené rekonstrukce, někdy i šťastného manželství. Ať už hledáte řemeslníka nebo firmu, budou se vám hodit následující tipy.

Povrch terasy - možnosti z čeho jej vytvořit

Plánujete na vaší zahrádce vylepšení v podobě terasy? A přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit? Pak tu pro vás máme skvělý článek, ve kterém se pokusíme nastínit možnosti, které můžete použít pro povrch terasy. U všech námi zmíněných variant je zaručena vysoká odolnost a využití terasy po celý rok a to i s ohledem na činnosti, které na terase budete provozovat, ať už půjde o grilování nebo pouhé posezení s přáteli.

Jak vybetonovat podlahu?

Pokud by vás dnes někdo pozval domů a měl podlahu z udusané hlíny, zřejmě byste si pomysleli, že se zapomněl někde ve středověku. Betonová podlaha je dnes naprostou samozřejmostí. Kvalitní zednické firmy se dokonce chlubí tím, že dokážou vybetonovat dům během jediného odpoledne. Jestliže si však budete betonovat sami, určitě ušetříte!

Jak koupit dům?

Koupě nemovitosti a domu zvlášť není investicí na pár dní, proto byste si měli na začátku dobře rozmyslet, zda si na to troufnete sami, nebo se raději svěříte do rukou realitních odborníků. Obě varianty mají svá pro a proti.

Jak začít stavět dům svépomocí?

V bytě nebo v domku?

Spousta lidí, ač bydlí v bytech, touží po vlastním domku. Od realizace jejich přání je odrázuje především cena, kterou by za novostavbu museli zaplatit. Před zhruba třiceti lety si lidé často stavěli domy sami. V současnosti je to však méně obvyklé. Náklady na stavbu zde nemusí být až tak závratně vysoké jako v případě pořízení si již hotového rodinného domu. Nabízí se nám rovněž možnost nechat si postavit pouze hrubou stavbu a tu si pak upravit svépomocí. I takto se sníží celkové náklady.

Způsoby založení domu

Když stavíte dům, chcete, aby vydržel stát věčně. Základová konstrukce domu ne málo zatěžuje pozemek, na kterém dům stojí. Vybudování pevné základové konstrukce, tzv. založení domu, je proto nedílnou součástí každé stavby. Cílem založení je optimálně rozložit váhu domu a vytvořit stabilní podklad celé stavby. Založení se dá provést několika způsoby.

Moderní novostavba - ROUBENKA

Dřevo, coby dostupný konstrukční materiál pro stavbu příbytků, je lidskému pokolení znám již od pradávna. Pravěcí lidé, obývající tuto planetu desítky tisíc let před Kristem, nežili totiž pouze v jeskyních, nýbrž si stavěli i přístřešky ze dřeva. Například dřevěná bydlení homo sapiens, nalezená na jižní Moravě, byla relativně rozlehlá a dosahovala rozměrů až 15 x 9 metrů. Avšak stavba prvních roubených domů byla historiky zaznamenána teprve až mezi lety 4500 - 3000 před Kristem, kdy si tento typ bydlení volili nejčastěji zemědělci. Roubené domy té doby si však nic nezadaly s těmi současnými.

Jak na vlhkost v domě?

Vlhkost je v našem okolí běžná věc. Je totiž úplně všude. Ovšem pokud se nám dostane do domu, musíme hledat její příčinu. Není totiž něco v pořádku.

Příčiny vlhkosti mohou být různé, méně či více závažných. Vlhkost může přicházet z podloží a okolí zeminy nebo může být chyba v rozvodech vody, topení či kanalizace. Pokud vlhkost není v celém objektu, ale pouze lokální, jedná se o ojedinělý zdroj a je nutné prověřit celistvost rozvodů, okapy a svody dešťové vody a kanalizace. Také mohou být zdroje kombinované. Každopádně je musíme vyhledat a situaci nepodceňovat. Dopady by mohly být fatální.

Jaký beton použít na základy?

Pevnost betonu se odvíjí od náročnosti základové konstrukce. Pro klasický betonový základ pod nosné stěny rodinných domů používáme beton s označením C12/15 (B 15) nebo kvalitnější C16/20 (B 20) (pro staticky nenáročné stavby!). Další třídy naleznete zde.

Jaký materiál použít na stavbu rodinného domu?

Přehled stavebních materiálů pro hrubou stavbu, které existují na českém trhu. Přehledný seznam výrobců keramických i pórobetonových tvárnic.