Jak na plot?

Plánování oplocení

Oplocení pozemku patří k základním preventivním opatřením při ochraně majetku. Než se do stavby plotu dáte, měli byste si důkladně promyslet pár základních věcí.

Jak vypadá exotický plot?

Plot můžete pojmout i netradičně. Živý plot lze vysázet i z různých exotických rostlin. Jak na to?

Jaká je správná výška plotu?

Potřebnou výšku plotu nejsnadněji zvolíte podle účelu, ke kterému má plot sloužit. Před stavbou nebo rekonstrukcí stávajícího plotu se zkuste dohodnout se sousedy. Ušetříte si tím případné pozdější spory. Při plánování také nezapomeňte zohlednit potřeby sousedova pozemku (plot může jeho zahradu příliš stínit). Ploty podle účelu se dají rozdělit od nejnižších po nejvyšší, pozor si dejte na plot směřující do ulice.

Jak na plot ve svahu?

Domečky na stráni jsou krásná věc! Ale občas je i ve svahu potřeba svoje území oplotit. Ať už, aby se nikdo nedostal k vám, nebo aby vám například zvířátka neodcházela na nehlášené výlety. Pojďme se podívat, jak se s takovým úkolem poprat!

Jak hluboko betonovat sloupek plotu?

Abychom mohli vytyčit pozemek, je třeba jej oplotit. Zamezíme tak pohybu nežádoucích osob, případně zvěře na našem pozemku.

Chystáte se betonovat sloupky, ale nevíte, jak na to? V následujících odstavcích Vám poradíme.

Jak se staví drátěný plot?

Potřebujete si ochránit svůj dům, zahradu, pole proti nečekané návštěvě? Jedna z mnoha možností je postavit si drátěný plot. Drátěný plot patří mezi nejčastější bezpečností prvky našeho domova. Lze ho postavit prakticky všude, nezabere vám místo a práce při výstavbě není náročná. Důležité je při výstavbě dodržovat základní pravidla, o kterých se dozvíte v následujícím článku.

Možnosti jak postavit levný plot?

K většině rodinných domů patří pozemek, který chtějí jeho majitelé nerušeně využívat. Oplocení ochrání dům před zloději a zabrání nechtěným pohledům sousedů, či kolemjdoucích. V neposlední řadě má také funkci estetickou.

Duté tvarovky pro stavbu oplocení

Ploty z betonových dutých tvarovek jsou v poslední době dost využívanou formou oplocení nejrůznějších pozemků. Obrovskou výhodou je jejich perfektní statika a proto jsou vhodné také k oplocení pozemku, který je ve svahu a slouží jako opěrná zeď. Je to velmi estetické řešení, které navíc může zabránit sesuvu půdy. Můžeme ho také osázet nejrůznější zelení a přizpůsobit vzhledu celé zahrady. Tvarovky se vyrábí v několika barvách a s různě profilovaným povrchem, který připomíná kámen.

Betonové stříšky na plot

Betonové stříšky a hlavice sloupů jsou vyrobeny z pohledového nebo-li vibrovaného betonu. Kryjí oplocení ze štípaných bloků, ztraceného bednění i klasických cihel. Mají velice hladký povrch a zdobí každý vyzděný plot. A i cena je velice příznivá.

Zděný plot ze ztraceného bednění

Ztracené bednění se nejčastěji využívá pro stavbu základů, zdí nosných stěn, jímek, sklepů, oplocení, opěrných zdí o tloušťce 150, 200, 300, 400 a 500 mm a to bez použití bednění. Proto tedy ten název. Také můžeme slyšet pojmenování šalovací tvárnice. Co to ale vlastně je? Jsou to tvárnice vyrobené z vibrolisovaného betonu, které jsou uprostřed duté. Tento prostor se vylévá betonovou směsí měkčí konzistence. Vznikne velmi pevná zeď.

Jak se staví dřevěný plot

Dřevěný plot je v dnešní době relativně snadno dostupný. Navíc pro šikovného kutila s dostatkem času není žádný problém si postavit plot ze dřeva svépomocí. Jediné, co k tomu potřebujeme je materiál (dřevěné plotové sloupky, latě, tyčky, kotvící a spojovací prvky...), nářadí (vrták do země, rýč, lopatu, kladivo, provázek...) a chuť do práce - stavíme oplocení ze dřeva. Fotografie plotů.

Jak postavit plot z okrasných betonových tvárnic

Beton je charakteristický dlouhou životností a relativně snadnou výrobou. U plotů se s ním setkáme téměř vždy. Výjimkou jsou ploty primitivní (ploty ze zemních vrutů, ploty z dřevěných průtů nebo kůlů), které bývají šetrnější k přírodě. Můžeme uvést například dřevěné sloupkové ploty se zavěšeným pletivem.

V tomto článku si popíšeme postup výstavby masivního betonového plotu.

Drátěný plot - jednoduchý, z pletiva a sloupků

Drátěný plot je z pohledu pracnosti a ceny ten nejlepší způsob, jak efektivně ohraničit a ochránit pozemek před nečekanou návštěvou. Lze jej postavit téměř všude, oproti zděným plotům nezabírá příliš mnoho místa a díky zelené barvě dokonale zapadne do okolí domu. 

V tomto článku si popíšeme postup, jak postavit jednoduchý drátěný plot. Kromě toho si zde uvedeme potřebný materiál a v neposlední řadě i nářadí.

Stavba plotů svépomocí

Plot či oplocení slouží k oddělení sousedících pozemků nebo částí pozemku. Existují různé druhy plotů s různou funkčností, vzhledem, odolností i cenou. Vybrat si ten správný plot je mnohdy nadlidský úkol. Připravili jsme si pro Vás seriál o stavbě plotů.