Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Zděný plot ze ztraceného bednění

  

Ztracené bednění se nejčastěji využívá pro stavbu základů, zdí nosných stěn, jímek, sklepů, oplocení, opěrných zdí o tloušťce 150, 200, 300, 400 a 500 mm a to bez použití bednění. Proto tedy ten název. Také můžeme slyšet pojmenování šalovací tvárnice. Co to ale vlastně je? Jsou to tvárnice vyrobené z vibrolisovaného betonu, které jsou uprostřed duté. Tento prostor se vylévá betonovou směsí měkčí konzistence. Vznikne velmi pevná zeď.

Využití

Tento druh konstrukce nalezneme jak na stavbách, tak u rekonstrukcí. Využití je mnohostranné. Nejčastěji je ztracené bednění používáno pro: stavbu základových částí domů, nosných stěn sklepů a suterénů, základů pro ploty, opěrných stěn, jímek, bazénů, sloupů a pilířů.

Výhody

Výstavba ztraceného bednění probíhá poměrně rychle, čímž si poměrně usnadníme práci. Není nijak náročná, zvládneme ji tedy svépomocí a nemusíme zbytečně utrácet peníze za odbornou firmu. Chce to jen trochu té manuální zručnosti. Výsledkem je nám velmi pevná konstrukce. Mezi další výhody patří:

  • pevnost v tlaku
  • odolnost proti mrazu a požáru
  • optimální drsnost povrchu
  • minimální nasákavost

Zdi z tohoto materiálu jsou esteticky přijatelné a lze je stavět s maximální přesností. Plot ze ztraceného bednění dokonale ochrání náš pozemek před nežádoucími návštěvami. Pokud máme v blízkosti frekventovanou silnici, doporučuje se výstavba ztraceného bednění jako výborná hluková a protiprachová izolace. Tyto ploty mají navíc velmi dlouhou životnost bez údržby.

Postup výstavby

Před samotným zahájením výstavby plotu je nutné připravit pozemek pro stavbu. Místo, kde bude vybudován nový plot, vyčistíme od všech zábran, které by mohly výstavbě plotu vadit (keře, stromy, kořeny, vysoká tráva. Nerovnosti terénu srovnáme tak, aby další terénní úpravy navazovaly na již postavený plot.

  • První řada tvárnic se zakládá na cementovou maltu, což je vlhká betonová směs o maximální frakci kameniva 4 mm s dostatečnou pevností.
  • Nejprve usadíme krajové tvárnice, které lze pokládat buď na sucho, nebo na flexibilní mrazuvzdorné lepidlo.
  • Podle zednické šňůry provedeme usazení dalších tvárnic do betonového podloží. Tvárnice musí být ve stejné výšce. Tu kontrolujeme pomocí vodováhy, v ideálním případě pomocí nivelačního přístroje.
  • Když máme takto založenou první vrstvu, můžeme se pustit do kladení dalších vrstev a to na sucho a dle nutnosti prokládat ocelovou výztuží v horizontálním i vertikálním směru.
  • Betonáž provádíme opatrně a plynule do navršení čtvrté, maximálně páté vrstvy, tj. cca 1 m.
  • Poslední vrstvu zalijeme pouze do poloviny, abychom mohli navázat dalšími vrstvami.

Zvyšujeme pevnost betonu hutněním

Hutnění betonu provádíme, aby beton dokonale vyplnil dutiny tvárnic a ocelová výztuž byla zcela zakryta. Beton hutníme pomocí ponorného vibrátoru nebo obyčejné dřevěné desky (u méně náročných konstrukcí). S hutněním přestanem poté, co se na povrchu betonu začne objevovat záměsová voda. V této fázi je beton připraven naprosto přesně.

Po vytvrdnutí dojde ke spojení a vznikne monolitická velice pevná železobetonová konstrukce.

Tvárnice lze také podle potřeby půlit, což se provádí jednoduchým odklepnutím.

Pokud dodržujeme předepsané technologické postupy, potom není nutné zeď ze ztraceného bednění kotvit k základům proti nadzvednutí nebo vyplavání, popř. zesilovat proti prasknutí tlakem zálivkového betonu. Betonové tvárnice se pak stávají skvělým pomocníkem.

Cena ztraceného bednění

Cena jednoho kusu, se pohybuje mezi 20 a 40 Kč a hmotnost okolo 20 kilogramů. Duté tvárnice jsou nabízeny v několika jakostních třídách. Pokud zakoupíme nižší jakost, musíme počítat s horší kvalitou a i nepřesností rozměrů.

Pokud máte obavy z šedé barvy, nesmutněte. Betonový plot nemusí být jen šedý. Na trhu je k dostání velké množství plotových výplní. Nejčastěji používanou výplní je borové či smrkové řezivo. Čím dál oblíbenější je pak tahokov v ocelovém rámu a rustikální design z modřínových prken. Moderní vzhled dodá našemu plotu zase ocelový plech či systém ocelových lanek, kde můžeme nechat pnout popínavé rostliny. Betonové tvárnice lze i omítnout a to tak, aby vám ladily s barvou fasády domu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (6 hlasů)





Související články