Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyřešit svod dešťové vody?

  

Dešťová voda může být bohatstvím pro toho, kdo s ní umí naložit. Dnes si ukážeme, jak správně vyřešit svod vody, pro její maximální využití.

Ubírejme se logickými cestami. Nejjednodušší svod je okapovou rourou do kanalizace. Ovšem tento snadný způsob je zároveň i nejhorším. Dešťová voda má všestranné využití a je to vynikající náhrada pitné vody tam, kde není potřeba:

  • Zavlažování
  • Zalévání rostlin
  • Stavební práce
  • Mytí aut

Jak na to?

Počítejme s tím, že pokud čtete článek, jste šťastnými vlastníky okapu a okapových rour. A od toho se bude odvíjet následující postup účinné filtrace a efektivního využití.

  1. Do žlabového kotlíku je vhodné umístit filtr známý pod obchodním názvem „lapač listí“. Dá se koupit přímo na míru vašeho okapu, případně můžete trychtýř naplnit hrubým štěrkem, který má obdobnou funkci. Pomůže vám snadno odstraňovat hrubé nečistoty, které by se jinak rozkládali a voda by „hnila“.  
  2. Pokud jste nenáročný uživatel stačí vám okapovou rourou svést vodu do sudu nebo jiné objemné nádoby. Doporučuji nádoby zakrývat. Zabráníte tak vzniku vodního květu, či jinému nežádoucímu zasažení dešťové vody. Pokud chcete náročnějším uživatelem „dešťovky“ pokračujte k bodu 3.
  3. Změříme si průměr odtokové roury a zakoupíme drenážní trubky.
  4. Drenážní trubky mají úžasnou vlastnost – vedou nejen vodu z bodu A do bodu B, ale i díky drobným dírkám v plášti troubele dokáží stáhnout vodu ze svého okolí, tedy ze země. V podstatě, se vsáknutá voda dostane díky tomu do odtokové roury.
  5. Vývod do kanalizace napojíte na drenážní trubky. Trubky se musí nacházet pod zemí. Vykopete tedy příkop tam, kde chcete vodu skladovat. Příkop musí být vysypán drobným kamenivem, nebo-li „kačírkem“ a pískem.  
  6. Mějte na paměti, že příkop musíte pomalu stupňovat z kopce, aby voda mohla téci samospádem. Obecně se uvádí sklon plus mínus 2%.
  7.  K samotnému výkopu nádržky. K ušetření práce doporučuji zakoupit plastovou nádrž v hobby obchodech, určených přímo pro skladování dešťové vody. Hloubka, ve které se musí nacházet nejen horní část nádrže, ale i celé drenážní potrubí, je 80 cm. 80 cm je nezamrzavá hloubka, tudíž se nemusíte bát, že vám mráz v zimě plast roztrhá.
  8. Nyní je jen na vás, jak budete dále postupovat. Můžete zakoupit čerpadlo a napojit vodu na výpustný kohout, nebo jít cestou levnější a nádrž opatřit pouze víkem a vodu nabírat. Takto t řeší většina majitelů drenážních nádrží.
  9. Voda v nezamrzavé hloubce je dobře izolována, brání přemnožení mikroorganismů a udržuje si téměř stálou teplotu.

Používání dešťové vody, zvláště v letních měsících může skrouhnout vaše výdaje i o několik stovek, ba i tisíc korun. Nehledě na to, že pokud hospodaříte rozumně s pitnou vodou, šetříte životní prostředí.  

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.8/5 (10 hlasů)





Související články