Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyleštit hliník? - postup jak na to

  

Máte na některých hliníkových součástkách vašeho vozu matný a zašlý povrch a rádi byste mu dodali jeho původní lesk? Chcete, aby vypadal jako nový? Není to tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dokonalé vyleštění hliníku zvládnete, pokud dodržíte následující postup.

#1. První operací při renovaci hliníkového povrchu je broušení.

Hliníkový kov je poměrně měkký. Proto se na jeho povrchu mohou tvořit různé nerovnosti. To je důsledkem opotřebovávání kovového předmětu. Nejprve proto musíte hliník vybrousit. Samozřejmě daný postup zvládne šikovnější muž zcela sám. Stačí pouze trpělivost a obezřetnost, bez které se v rámci daného postupu zkrátka neobejdete.

V obchodě s potřebami pro kutily (např. Obi) si pořiďte:

  • smirkové plátno
  • brusné rouno
  • brusnou pastu

Důležitá je hrubost plátna a rouna. Pro úpravy hliníku se nejlépe hodí ta v rozmezí 240-320.

Co udává číslo hrubosti? - toto číslo nám říká kolik přibližně obsahuje smirkové platno částic na čtvereční centimetr. Brusný papír zrnitost 320 má 320 zrn/cm2. Zrnitost může být od desítek až po tisíce. Čím je číslo vyšší tím je brusný papír jemnější a naopak hrubší.

Nejprve použijte smirkové plátno nebo brusné rouno a brusnou pastu. Opatrně odstraňujte větší výstupky. Začínejte s menší rychlostí kotouče upevněného trnem do vrtačky a postupně rychlost zvyšujte. Jedině tak máte jistotu, že broušení bude probíhat skutečně velmi pozvolna, s jistotou dosažení těch nejlepších možných výsledků. Strojní leštění je účinnější a stejnoměrnější než ruční. Používejte ho ve všech čtyřech fázích procesu.

#2. Druhou následující operací je kartáčování hliníkového povrchu.

Kupte si:

  • sisalové kotouče
  • brusnou pastu

Na sisalové kotouče z přírodního vlákna naneste brusnou pastu a opatrně kartáčujte hliníkový povrch.

#3. Třetí fází úpravy hliníku je předleštění nebo první leštění.

Pořiďte si pro něj:

  • látkové leštící kotouče
  • polomastné leštící pasty

Látkový kotoučem vyrobeným z Kalika nebo Brunoku s leštící pastou leštěte povrch. Některé látkové kotouče jsou řasené, jiné naopak skládané. Jejich různý povrch zajistí, že se leštěná plocha tolik nepřehřívá a nemůže tím pádem dojít k její deformaci. Různost kotoučů je pomůckou ke chlazeníopracovávaného povrchu.

#4. Poslední etapou úpravy hliníku je doleštění.

Kupte si do výbavy:

  • jemné leštící kotouče
  • jemné brusné pasty, buď mastné, nebo suché

Používejte správné nástroje

Mějte na paměti, že je třeba vždy použít brusné a leštící náčiní určené pro daný kov, tedy hliník. Pokud byste hliník brousili a leštili nástroji určenými pro ocel, nikdy nedosáhnete kvalitního výsledku. Pro každý kov jsou totiž určené brusné a leštící kotouče o jiném složení a jiné hrubosti. Stejné pravidlo platí i pro brusné a leštící pasty. Zapomeňte na to, že vám zrovna došla brusná pasta na hliník a použijete tedy tu na ocel. To je přímá cesta, jak nenávratně poškodit povrch kovu. O tom by mohla povídat celá řada lidí, kteří neměli dostatek znalostí a zkušeností a zkrátka riskli použití něčeho jiného. Vy se této chyby raději vyvarujte. Nejlepší je pořídit si sadu určenou pro úpravu povrchu konkrétného kovu. V obchodech ji seženete poměrně bez problému. A to nejenom v obchodech klasických kamenných, ale i v těch internetových, kde nakoupíte hravě z pohodlí vašeho domova.

Neprovádějte nic na sucho

Vyvarujte se provádění jakýchkoli povrchových úprav hliníku bez použití brusných a leštících past. Pokusy na sucho nikdy nedopadnou dobře, obvykle skončí katastrofou. Jaké přípravky nepoužívat? Vyvarujte se Silichromu, po něm hliníkový kov šedne. A nemusíme připomínat, že to je efekt nežádoucí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.81/5 (16 hlasů)





Související články