Studna

Jak si vyrobit betonový poklop na studnu

Mít vlastní zdroj vody je obrovskou výhodou. S tím však přichází také nutnost studnu zabezpečit pomocí vhodného poklopu. Poklop lze vyrobit, nebo koupit z více materiálů, jako je dřevo, plech, plast nebo beton. Abyste poklop nemuseli dále zabezpečovat proti snadnému odsunutí, je nejlepší zvolit těžký a odolný poklop z betonu. Pojďme se podívat na to, jak jej vyrobit v domácím prostředí.

Jak vypočítat množství vody ve studni?

Vlastní studna je zcela neocenitelným zdrojem vody. Pro zajištění její stability, údržby a efektivního využití bývá nutností vypočítat množství obsažené vody. Proč je důležité znát objem studny, jak výpočet provést a co vše je k němu potřeba, se dočtete v tomto článku.

Jak na prohloubení studny?

Prohloubení studny je ideální způsob, jak si zajistit větší množství vody pro svou potřebu nebo zajistit vodu, která v období sucha mizí. Prohlubování může také kvalitu vody zvýšit, takže i to je důvod, proč nad tím uvažovat. Hloubení je pak možné, když to dovolují podmínky – stav půdy, stáří a technické možnosti studny a podobně. Jak na to?

Jak odstranit dusičnany a dusitany z pitné vody

Ve vodě se vyskytuje množství nežádoucích látek. Všechny jsou pečlivě sledované, avšak nejvíce pozornosti je věnováno dusičnanům a dusitanům. Dusičnany a dusitany jsou zdraví nebezpečné látky. Ve vodovodním řádu je jejich obsah pravidelně monitorovaný. Zbystřit by však měli majitelé vlastních zdrojů vody ‒ kopaných a vrtaných studní.

Jak vyčistit vrtanou studnu?

Každou studnu je potřeba čas od času vyčistit tak, abychom si zachovali zdravotně nezávadnou vodu a nezničili si ani čerpadlo. Jak často, jak to probíhá a můžete se do čištění studny pustit sami? Co přesně obnáší čištění vrtané studny?

Jak přivést vodu ze studny do domu?

K realizaci vlastní studny se uchyluje stále více lidí primárně proto, že to pro ně znamená citelné snížení nákladů. Jak si účinně studniční vodu přivést až domů?

Co je potřeba ke kolaudaci studny?

Studna je vodní dílo, tedy stavba. Slouží k zadržování a užívání podzemních vod. Vlastník stavby má povinnosti určené zákonem. Musí mít vydané stavební povolení, povolení k odběru podzemních vod a musí proběhnout kolaudační řízení. Co všechno budeme potřebovat? Pojďme se na to podívat.

Jak se kopou studny?

Ne každý pozemek je napojen na vodovod a i když je, vzhledem k rostoucím cenám vodného se třeba na zalévání velké zahrady určitě vyplatí mít vodu vlastní. Můžete sice zachytávat vodu dešťovou, ale jistotou je vlastní studna.

Jak čerpat vodu ze studny?

Dnešní doba se hodně obrací k minulosti a retro je v módě! Mnoho lidí se tak opět snaží o to, aby měli na svém pozemku svoji vlastní studnu, jako tomu bývalo v historii.

Problém ovšem často nastává v okamžiku, kdy si majitel studny musí odpovědět na otázku: „Jak budu vodu ze studny čerpat?“ Následující text vás seznámí s těmi nejčastějšími způsoby, které se pro čerpání vody ze studní používají!

Jak vyčistit kopanou studnu?

Je potřeba dodržovat zásady!Kopaná studna by se měla pravidelně čistit. Teoreticky je vhodné studnu vyčistit jednou za dva až tři roky. Čištění studny přitom není věc nikterak náročná pro člověka, co se nebojí trochy těžké a nečisté práce. Je však nutné dodržovat některé zásady, aby nedošlo k chybě.

Jak vyčistit a dezinfikovat studnu?

Voda je nejdůležitějším zdrojem pro život, proto je důležité pokud využíváme vodu ze studny, abychom vodu udržovali čistou a nezávadnou. Ačkoli nám do studny přitéká čistá voda, může se znečistit právě z usazenin a nečistot ve studni. Tyto usazeniny vznikají v průběhu let užívání, kdy vnikají do studny spolu s dešťovou a povrchovou vodou. 

Jak vyčistit a vydezinfikovat studnu?

Pořádek je zapotřebí udržovat nejen ve vaší domácnost, ale také ve studni. Co vám může taková dlouho nečištěná studna přinést? Odrazí se na vašem čerpadle, které si touto cestou spolehlivě rozbijete. Což je ovšem ještě ten drobnější zádrhel. Jak to? Možná zjistíte, že vaše studna potřebuje údržbu, když to uvidíte. Z kohoutku začne téct voda, která je zakalená. Možná to ovšem nezjistíte, protože přítomnost bakterií ve vodě nebudete rozhodně s to detekovat zrakem, chutí ani čichem. Znečištěná voda vás tak může ohrozit na zdraví! Většinou ve vodě najdeme koliformní bakterie. Jejich požití vám přinese zažívací problémy jako průjmy nebo zvracení.