Úvod

Plot z lomového kamene

  

Pokud nechcete oplotit svůj pozemek klasickým pletivem nebo se starat o živý plot či každoročně natírat plot dřevěný je pro Vás absolutně vhodný lomový kámen, který je v posledních letech velice oblíbený materiál pro stavbu plotů okolo domů a bytových či podnikatelských objektů. Podpoří také architekturu daného objektu. K nejrozšířenějším druhům dekorativního lomového kamene patří čedič, žula a pískovec.

K dispozici je buď tříděný, nebo netříděný. Takovýmto lomovým kamenem jsou vyplňovány drátové formy nejrůznějších geometrických tvarů, kdy celý tento systém se nazývá gabion. Pro toto použití musí být kamenivo v konkrétní velikosti, jelikož jinak by mohlo vypadávat z pletiva. Potom je samozřejmě velice důležitá barva kamene, která bývá šedomodrá nebo šedá. Nejčastěji poptávaná barva je ale hnědá nebo hnědočervená. Ta se získává v přírodě působením oxidů železa. Do puklin se dostane podzemní voda, která oxidy přinese s sebou.

Gabiony

Gabionové ploty jsou velmi stabilní. Dříve také sloužili jako levná varianta výstaveb opěrných zdí nebo se s nimi zpevňovala říční koryta. Jejich obrovskou výhodou je maximální možnost použití. Tedy jak na rovině, tak i ve svahu. O plot se navíc nemusíme jakkoli starat a i tak nás všechny přežije. A vypadá naprosto úžasně. Tyto kamenné ploty jsou vyráběny nejčastěji z ručně vybíraného lomového kamene. Tím je zaručena vysoká kvalita jednotlivých dílů a plot vypadá celkově naprosto dokonale. Ruční třídění kamene by mělo být jedno z kritérií, podle kterých budeme vybírat zhotovitele naší stavby.

Gabionová stěna

Funkce plotu z lomového kamene

Kromě toho, že plot z lomového kamene je naprostý designový skvost, tak má i praktické funkce. Velice efektivně zabraňují sesuvům půdy. Dají se také využít ke stavbě opěrných a zádržných zdí. Slouží i jako překážka, která zabraňuje vstupu nežádoucím osobám na náš pozemek. Pokud máme za domem frekventovanou silnici, doporučuje se využít tuto formu plotu, v tomto případě plotu vysokého, jako hlukovou a prachovou izolaci. Zajistí navíc naprostou diskrétnost. A jako dokonalá bariéra ochraňuje objekt před větrem.

Výstavba

Montáž tohoto oplocení je velmi jednoduchá a lze realizovat tedy svépomocí. Stačí pouze trocha šikovnosti a manuální zručnosti. Můžeme i upustit uzdu naší fantazie. Nejprve věnujme pozornost přípravě. Ideálním pomocníkem jsou pro nás lešeninové trubky. Dobré je si půjčit nebo pořídit gabionové kleště, abychom mohli spojovací materiál - C svorky – řádně zahnout. Spony vždy upevňujeme do křížového spoje. Pozor na velikost kameniva. Vždy musí být větší než oka pletiva. Připravené koše můžeme potom plnit celé nebo jen z části a tvořit nejrůznější vzory. Lze měnit barvu i kamenivo a rázem máme místo plotu téměř umělecké dílo.

Životnost

U tohoto plotu nemusíme absolutně řešit jeho životnost. Nemusíme ho ani natírat. Galvanová povrchová úprava gabionových sítí zajistí vysokou odolnost proti mechanickému poškození a třikrát delší životnost než pozinkovaný drát. Po několika týdnech zatáhne sváry, takže dokonale ladí s barvou kamene.

Každý majitel tohoto plotu se zamiluje do designu lomového kamene a vyžaduje ho všude. Proto můžeme v tomto stylu vybírat i obklady a dlažby, aby vše dokonale ladilo.

Kde všude můžeme uplatnit tento způsob oplocení? 

  • k vymezení konkrétního prostoru – ploty, hradby nebo rozdělení ploch
  • při úpravách terénu – opěrné zdi
  • netradiční využití designy teras a schodišť
  • jako pevný základ pro pergoly, přístřešky
  • při stabilizaci břehů upravovaných vodních toků
  • opěrná konstrukce pro popínavé rostliny, ozdobné truhlíky
  • originální architektonický prvek do zahrad
  • boxy na popelnice
  • krytá stání pro auta

Zdi z lomového kamene

Jako další možnost při stavbě plotu můžeme zvolit zeď z lomového kamene. Ale pozor. Tento druh plotu je náročný jak finančně, tak i manuelně. Je to zdlouhavá a namáhavá práce. Pro zdění z lomového kamene používáme lámaný kámen bez dalšího opracování. Velikosti stran by měli být okolo dvaceti centimetrů (takzvané běhouny ve zdivu mívají délku až 60 centimetrů). Zdí se na plně promaltované spáry, které mohou mít šířku 15 až 40 milimetrů. Spotřeba cementu do spojovacího betonu je vysoká (stejně jako jeho cena), stavba je náročná a základy musí být opravdu velmi kvalitní.

Musíme si také uvědomit, že výkop vyžaduje většinou použití těžké techniky. Tam, kde by měla být zeď založena ve svahu či dokonce sloužit jako zpevňující zídka ve svažitém terénu, je bezpodmínečně nutno, aby základy vyměřila i realizovala odborná firma, protože hrozí, že zejména po dlouhotrvajících deštích by se mohla zeď posunout a způsobí úraz a věcné škody.

Suchá zeď z lomového kamene

Můžeme se také pustit do stavby tzv. suché zdi. Jak už název napovídá, jedná se o skládání kamenů na sebe bez spárovací hmoty. Musíme proto dodržovat pravidla, aby nedošlo ke zhroucení zdi. Nejprve tedy odkopeme 30 až 40 centimetrů zeminy. Podklad pod kameny vytvoříme z vrstvy úlomků kamenů, cihel a štěrku. Teprve potom položíme první vrstvu. Jako první budeme vybírat největší kameny, tak zvané vazáky, které by neměly být ploché, aby po sobě neklouzaly a zeď nebyla vratkou. Hloubka vazáků opěrné zdi by měla dosahovat minimálně 30 centimetrů.

Lomový kámen

Kameny začneme pokládat u tzv. hlavy zdi, kde je největší tlak, postupujeme od krajů do středu. Když je první vrstva po celé délce zídky hotová, vrstvíme na ni další tak, aby nevznikaly křížové spáry. Pokud některý kámen nechce v zídce sedět, zakotvíme ho pomocí drobných kamínků. Žádný kamen se nesmí kývat! S kameny neházíme, opatrně je pokládáme, aby se neuvolnily spodní vrstvy. Od paty zídky se pak při stavbě postupuje pod úhlem 10 až 15 stupňů, kameny tak do vrstvy pěkně zajedou a zídka drží. Šířka paty zdi by měla tvořit minimálně třetinu až polovinu výšky zdi. Kámen se skládá tak, aby zůstávaly jen malé spáry a malé duté otvory. Pak nám zeď vydrží bez údržby dlouhá léta. Navíc do otvorů můžeme zasázet nejrůznější sukulenty a zeď tím oživit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)





Související články