Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Zastřešení domu (jaké jsou materiály + popis)

  

Říká se, že střecha dělá dům. Prvním faktorem, který nás při výběru ovlivní, je vzhled a barva. Ovšem střecha dům nejen zdobí, ale hlavně chrání. Proto je důležité zvážit mnoho dalších, zejména technických faktorů. Sklon, tvar či členitost střechy, životnost střešní krytiny, klimatické podmínky, to vše bychom měli při výběru zastřešení brát v úvahu. A ne málo zákazníků ovlivňuje samozřejmě cena.

Pro jakou střechu se rozhodnout, aby se líbila, dlouho vydržela a neobrala vás o poslední halíř? Existuje mnoho materiálů, které lze využít a každý z nich má své plusy i minusy. Pro jakou střechu se rozhodnout, aby se líbila, dlouho vydržela a neobrala vás o poslední halíř?

Jaké typy střech existují? Rozlišujeme plechové, dřevěné (šindelové), z tašek (pálených či betonových) a z vláknocementových šablon.

Související články: Střešní latěPodbití střechy

Plechové, vláknocementové a šindelové střechy řadíme mezi tzv. lehké střešní krytiny, zatímco taškové střechy patří k tzv. těžkým střešním krytinám. V minulosti byly na denním pořádku střechy doškové (ze slámy, rákosu či orobince), ty jsou však dnes pouze vzpomínkou. Můžeme se setkat také se střechami z PVC a polykarbonátu.

Trávník na střeše

Rodinný důmModerní architektura - střecha s trávou (Autor Martin Vidner CC)

Plechové střechy

Plech se využívá na budovách se sklonem střechy větším než 14°. Dříve se k oplechování střech využívala měď bez povrchových úprav a pozinkované plechy. Pozinkovaný plech využívaný v minulosti v dnešní době nahrazuje titanzinek a moderní ocelové krytiny s ochrannými vrstvami. Tyto ochranné vrstvy jsou na bázi polyuretanů a polyesterů, které mají vysokou životnost a chrání krytinu před větrem, sněhem, UV zářením a korozí.

Lehké krytiny nalézají své místo zejména v horských oblastech, kde domy zatěžuje vrstva sněhu a ledu. Plechové střechy se ale svým vzhledem podobají taškovým krytinám a tak mohou uplatnění najít i ve městech.

Mezi výhody plechových střech patří:

  • nízká hmotnost,
  • snadná montáž,
  • trvanlivost (dlouhá životnost),
  • jednoduchá údržba,
  • barevná stálost.

Na druhé straně má plech také své nevýhody. Hlavním minusem je vysoká pořizovací cena. Nátěry zvyšující životnost také výrazně navyšují cenu.

Plechová střecha

Střechy z tašek

Taška může být pálená nebo betonová. Oba typy jsou k dostání v mnoha barvách i designech.

Pálená klasika

Pro využití pálených tašek je třeba sklonu střechy alespoň 30°. Nejžádanější je červená klasika, která může být doplněna o glazuru (lesk), nebo engobu (mat a pololesk). Nejčastějším typem pálené střešní krytiny je bobrovka a prejz.

Bobrovka nese jméno po svém tvaru, který připomíná ocas bobra. Pozitivem je její vysoká životnost, negativem pak vysoká cena a velká hmotnost.

Oproti tomu prejz je ze dvou dílů – korýtka (spodního háku) a kůrky (vyklenutý vrch prejzy). Korýtka se zachycují na střešní lištu, kůrky se pak přes ně pokládají a spojují maltou.

Mezi další využívané druhy tašek patří esovka, dvakrát prohnutá taška připomínající písmeno S, a falcovka, plochá lisovaná taška s drážkami (falcy) po okrajích.

Střešní taška

Bobrovky

Tašky různě barevné

Mohutnější beton

Betonové tašky lze využít už u sklonu střechy 7°. Často se upravují akrylátovým nástřikem. Betonové tašky mohou působit mohutněji než pálené, celková hmotnost střešní krytiny je ale stejná. Betonové tašky sice váží více, ale na zastřešení jich postačí menší množství.

I když zastřešení taškovou krytinou je nejběžnější, má i své nevýhody. Jde zejména o námahu při pokrývání malých a členitých ploch a řešení přechodů.

Vláknocementové střechy

V minulosti se tato krytina vyráběla mimo jiné z jedovatých azbestových vláken. V dnešní době se však využívají zdravotně i ekologicky nezávadné materiály.

Vláknocementová krytina, obecně zvaná eternit, se skládá z cementu, mletého vápence, vody, celulózových vláken a vzduchu. Tato kombinace vytváří jedinečný nehořlavý materiál, který má skvělé vlastnosti. Tato krytina se tedy celá vyrábí z přírodních materiálů a je plně recyklovatelná. Vláknocement dříve nahrazoval přírodní břidlici.

Eternit je k dostání ve dvou variantách - v podobě šablon různých tvarů, barev a velikostí (tzv. skládaná krytina) a jako vlnité velkoformátové tabule.

Výhody vláknocementu:

  • dlouhá životnost
  • minimální hmotnost
  • jednoduchá údržba
  • mrazuvzdornost
  • odolnost vůči hnilobě a korozi
  • prodyšnost
  • dobrá zvuková izolace.

Díky těmto vlastnostem vláknocement stále častěji nachází své uplatnění na střechách moderních budov a novostaveb. Velkou nevýhodou je vysoká náročnost na řemeslníky a pracnost při zastřešení.

Šablony

Šindel nejen ze dřeva

Kdysi nejpoužívanější dřevěný šindel na střechách v horách nahrazují výše zmíněné lehké krytiny. Mnozí však na šindel nedají dopustit. V dnešní době se však setkáme s mnoha různými variantami šindelů, vyrábějí se z asfaltu i plastu.

Výhodou šindele jsou minimální nároky na údržbu, jednoduchá pokládka a dobrý poměr kvalita/cena. Plastové šindele jsou navíc lehké, odolné proti krupobití a šanci nemají ani lišejníky a mech.

Šindel

Plastové střechy

Jednou z možností zastřešení je plast. Plastové krytiny se vyrábějí recyklací plastů, nebo z nových nepoužitých materiálů (PVC, polyester, polykarbonát). Plastové krytiny jsou k dostání jako desky, role a šablony.

Výhodou tohoto typu zastřešení je nižší cena a hmotnost v porovnání s ostatními typy střech. Plasty navíc propouštějí světlo a tak se řadí mezi tzv. světlopropustné krytiny. Proto jsou vhodné k zastřešení nebytových prostor, nebo jako doplněk k jiným typům krytin. Nejčastěji se ale tento typ zastřešení využívá pro pergoly, terasy, altány a parkovací stání.

Polykarbonátové tabule různě barevné

Není plast jako plast

PVC plastové krytiny mají nízké pořizovací náklady a jsou jednoduché na pokládku. Polyesterové plastové krytiny (PES) jsou tvořeny nylonovým vláknem na místo skelného. Jejich velkou výhodou je teplotní stálost, pevnost a chemická odolnost. PES krytiny odolávají kyselinám i zásadám, rozpouštědlům však neodolají. Polykarbonátové plastové krytiny mají vysokou ochranu před UV zářením. Navíc jsou mechanicky velmi odolné a mají vysokou životnost. 

Recyklované plastové krytiny se vyrábí zejména recyklací plastů z PET lahví, kabelových izolací a automobilového průmyslu.

Mezi výhody plastových krytin patří:

  • vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům, slunci, krupobití a mrazu,
  • nemožnost uchycení a růstu mechů a lišejníků,
  • dobrá hluková izolace.

A která střešní krytina je vaším favoritem? 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.33/5 (3 hlasy)





Související články