Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak postavit koupací jezírko?

  

Přírodní koupací jezírka zapadnou do každého prostředí a můžete si je přizpůsobit vlastnímu vkusu, včetně extravagantních podob nebo přidání LED osvětlení. Na rozdíl od bazénů nepotřebují díky samočistící části s rostlinami velkou péči.

Výběr místa pro jezírko

Při výběru zohledněte kromě vašich přání a estetických představ také podmínky vaší zahrady:

  • umístění velkých rostlin: není vhodné vybudovat jezírko poblíž velkých stromů, zvláště topolů, vrb nebo kaštanů, které mohou kořeny směřovat za vláhou a narušit nepropustnou vrstvu jezírka.

  • typ půdy: ideální je hlinitá půda, která je málo propustná pro vodu a v případě zničení hydroizolační vrstvy bude přínosem.

  • směr větru: výhodou je znát nejčastější směřování větru kvůli zanášení hladiny jezírka nečistotami. Díky tomu budete moci na určité straně vybudovat místo, odkud se vám budou nejsnadněji odstraňovat.

Vybudování jezírka

Výkop: tvar i hloubka záleží na vašem uvážení, ale pokud chcete zabránit borcení stěn, je potřeba dodržovat poměr 1:3 pro vertikální ku horizontálním rozměrům.

Rozměry a filtrace: oblast pro čištění by měla být stejně velká jako ta určená pro koupání, aby se celá plocha zvládla sama čistit. Rozdělení rostlin závisí na vás – jako prstenec kolem okraje bazénu nebo všechny na jednom konci. Vzhledem k tomu, že vodní rostliny mají tendenci být trochu slizké, můžete je od plavací části oddělit mělkým žlábkem (stačí pár centimetrů), který rostliny udrží na místě, aniž by zasahoval do průtoku vody mezi jednotlivými oblastmi.

Cirkulace: aby přírodní filtrace fungovala efektivně, je potřeba, aby voda kontinuálně cirkulovala prostřednictvím čerpadla. V případě, kdy se u jezírka vyskytuje zvýšené množství nečistot, jako jsou listy, je dobré přidat i skimmer, který je posbírá dřív, než se stihnou usadit na dně a vyvolají růst řas. Když přijde na instalaci čerpadel, kompresorů a dalších elektrických zařízení, je lepší se pro větší bezpečnost obrátit na zkušeného elektrikáře, který vám poradí

Utěsnění: první vrstvu by měla tvořit geotextílie, která zabrání prorůstání kořenů a protržení jezírkové fólie.

K tomu, aby vaše jezírko zadržovalo vodu, můžete využít:

  • syntetickou vložku, která je dražší, ale spíše než do PVC je lepší investovat do EPDM materiálu, který má zabudovanou ochranu před UV zářením a v chladném počasí zůstává poddajný. Nejčastěji se používá speciální jezírková fólie.

  • betonit, který účinkuje jen v kombinaci s určitými typy půdy a před použitím je dobrá konzultace.

  • beton: koupací část můžete i vybetonovat, důležité je použít správnou směs pro vodní prostředí.

Další vrstvu by měl tvořit štěrk vyplňující asi 10-13 cm.

Po uhlazení okrajů k jejich zpevnění můžete použít jak kameny, tak vlhkomilné rostliny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články