Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Typy radiátorů - jak vybrat?

  

Nezáleží na tom, jestli právě pořizujte radiátory zcela nové nebo se pokoušíte o jejich výměnu. Vždy je nutné přihlédnout k aktuálním požadavkům a možnostem dané stavby a vybrat přesně takový typ, který svou funkčností a poskytovanými výhodami co nejlépe zapadne do interiérového konceptu.

V dnešní době není nutné obcházet výrobce a pracně se dohledávat informací, které by vám napomohly k jednoduššímu výběru. Virtuální pokrokové technologie nabízejí okamžitou odezvu v podobě informativně laděných článků, jako je tento. Jak tedy správně vybrat radiátor a který je do vašeho domova ten nejvhodnější a který naopak pro vás vhodný není?

Nejdůležitějším parametrem určující vhodnost radiátoru se skrývá pod označením výkon topné soustavy. Právě dobře zvolený výkon jednotlivých těles je zárukou spokojenosti užívání a zároveň i tou nejsložitější operací. Laická veřejnost zde dělá nejčastější chyby, jejichž dopad má následně negativní vliv na celkovou spokojenost.

Výkon lze vystopovat z kvalitních odhadů nebo rovnou využít profesionálních služeb týkajících se přesných výpočtů. Teprve až po té svůj výběr zacílíme na přesný typ radiátoru.

Výkon radiátorů

  • Do celkového výkonu je nutné zanést tepelné ztráty jednotlivých místností potažmo celého bytu nebo domuZde se nesmíme opírat o žádné odhady, ale o přesná fakta, která jsou pro různé oblasti průměrizována. Rovněž se tyto výpočty liší dle specifických klimatických podmínek v daných regionech.
  • Nejsnadnější situaci tedy mají všechny byty, které spadají do tzv. průměrných staveb.
  • V drtivé většině případů vycházíme s potřebných hodnot mezi 60 až 100 W na metr čtvereční.
  • Výkon topné soustavy a radiátorů musí být tedy minimálně stejný lépe větší než jsou tepelné ztráty objektu.
  • Rovněž nesmíme opomenout přihlédnout na typ kotle.

Pokud nechcete nic nechávat náhodě, určitě si pro výpočet přesného výkonu a tepelných ztrát objednejte služby specializované společnosti, čímž předejdete zbytečným komplikacím spojených se špatně zvoleným typem radiátorů.

Radiátory

Litinové

U litinových radiátorů je celá situace o něco složitější. Klienti se tohoto sortimentu zříkávají především pro jeho vzhled. Mnohdy se setkáváme se situací, že právě přítomnost litinových radiátorů stojí za přímou obměnou topné soustavy.

Bílý radiátor

Autor: PIX1861

I přes to, že je jejich využití každým rokem slabší a méně vytíženější, stále dokážou předložit určité výhody.

Hlavní předností je robustní konstrukce, která dokáže odolávat vandalům, proto jejich využití nejčastěji nalézáme na veřejných místech. Mezi další výhody patří příjemná výhřevnost na principu setrvačnosti, jelikož pracují s vyšším objemem vody.

Velmi dobře si rozumí v kombinaci se systémem s kotli na pevná paliva. Jejich největší slabinou je pak vzhled, který se za žádných okolností nerozumí s moderním interiérem.

Deskové

Deskové radiátory patří k nejoblíbenějším typům. Vyrábějí se z

  • ocelového plechu
  • nebo tlakově lisovaných hliníkových desek

Mají výrazné plusy ve své lehkosti a variabilitě provedení a navíc vykazují vlastnosti úsporného a ekologického zařízení.

Žebříkové

Posledním oblíbeným typem radiátoru je žebříkové provedení, které se nejčastěji instaluje do koupelen, kde dokáže ušetřit značné množství prostoru. Navíc působí i velmi esteticky a díky své praktičnosti se dají celkem snadno použít k sušení prádla, ručníků a dalšího prádla.

Poraďte se tedy o výkonu topné soustavy s odborníky a dle těchto údajů se pak zaměřte na vhodný radiátor.

Nezapomeňte, že existuje celá řada profesionálních společností, které vám mohou vytvořit i projekt a celou výstavbu zrealizovat. Záleží pouze na vašich finančních možnostech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.29/5 (7 hlasů)





Související články