Stavba svépomocí

Říká se, že správný chlap by měl v životě udělat tři věci - postavit dům, zplodit syna a zasadit strom...

Podívejme se trochu blíže na tu první "věc". Postavit dům se dá různým způsobem, resp. existuje hodně firem, které vám ho postaví, třeba i na klíč. Čím dál víc lidí se však dnes rozhoduje k "vlastnímu" řešení problému bydlení - prostě si dům postaví sami. Takříkajíc svépomocí!

Dům vlastníma rukama

Zbudovat si svůj dům má samozřejmě mnoho kladů. Když odmyslíme "neodmyslitelnou" výhodnost z hlediska finančního (takový "váš" dům přijde cca o polovinu levněji než "koupený", rozuměj postavený firmou), pak druhým hlavním faktorem tohoto postupu je skutečnost, že člověk při stavbě vlastně "kontroluje sám sebe". A nikdo si přece nepostaví ve svém domě křivou zeď, každý si zcela určitě "pohraje" s odpady a přišroubuje vodovodní baterie tak, aby fungovaly ke spokojenosti celé rodiny. A nakonec - ten pocit, že jsem to dokázal! Ten se penězi sice měřit nedá, ale není o nic menším "kapitálem"...

Jisté je, že postavit si dům svépomocí neznamená udělat si ho "sakumprásk" sám od základů po komín. To jistě možné není, ledaže by člověk byl nejen klasickým "domácím kutilem", ale i architektem, designérem, tesařem atd. Takhle to ale myšleno není - jde jen a pouze o to, že si prostě celou stavbu zorganizujete tak, abyste nemuseli volat na pomoc drahou firmu. Základy? Ty se dají vykopat ručně a s partou přátel je i vybetonujete. Namíchat maltu určitě zvládnete (dnes jsou "k dostání" kvalitní maltové "polotovary" v pytlích, stačí jen voda a směs rozmíchat). Na vyzdění si můžete pozvat zedníka, popř. od něho ledacos odkoukat a uvidíte, že to není až tak složité. Fasáda - prostě "špryc", "hrubá" a "fajnová"... Potom stačí napenetrovat, vybrat barvu a natřít.

Mohlo by se takto postupovat "položku po položce" - něco uděláte vy sám, něco spolu s kamarády, na něco si zavoláte odborníka - a dům poroste před očima!

Při troše štěstí a umu (řekněme, že začnete na jaře) můžete mít na podzim hotovou hrubou stavbu. Krov je dobré dělat v zimě. Proč? Protože neprší a sníh prostě odmetete a jedete dál. Příští rok na jaře můžete postupně začít s pracemi uvnitř - no... a třetí rok na jaře se stěhujete do nového!

Zdá se to být jednoduché? Pokud ano, tak jednoduché to rozhodně není. Na druhou stranu - není to ani natolik složité, aby to zručný a odvážný chlap nezvládl. Pokud se "na to cítíte", zkuste se poptat u někoho, kdo si něčím podobným už prošel a získat tak řadu neocenitelných rad a doporučení. Problémy, které na vás čekají, už totiž řešili mnozí před vámi a je jistě lepší "nevynalézat kolo", ale jít cestou "nejmenšího odporu".

Takže - ať se daří a ať se vám ve vašem domě dobře bydlí!

Zaměření stavby (cena a kdo jej dělá, koho poptat)

Jakákoliv změna na pozemku nebo přímo stavbě, jejíž provedení je podmíněno schválením stavebního úřadu (ať už se jedná o vydání rozhodnutí o povolení stavby, kolaudační rozhodnutí či územní rozhodnutí), vyžaduje vždy dodání příslušné dokumentace, jejíž součástí bývá geodetický plán. Plánujete-li výstavbu rodinného domu nebo chaty, jejich změnu (nadstavbu, přístavbu), či jen zapsání do katastru nemovitostí, bude po vás vyžadováno provedení zaměření stavby, které určí její přesnou polohu vůči pozemku i ostatní okolní zástavbě, a také výškové usazení do terénu. Provedení zaměření stavby je obvykle podloženo speciální dokumentací a vždy jej realizuje profesionál – geodet s příslušným oprávněním.

Jak se staví dřevěná terasa na pilotech?

Dřevěná terasa je v dnešní době velmi oblíbeným doplňkem moderního bydlení, který je obvykle navrhován již v době projektu jako součást výstavby. Rozhodnete-li se pořídit se terasu dodatečně k již zabydlenému domu nebo chatce, existuje řada variant, jejichž aplikace závisí především na tom, jaký materiál zvolíte, a na jakém podloží ji budete zakládat. Základním předpokladem stabilní terasy s dlouhou životností a minimem rizik z hlediska porušení stability.

Návod, jak vybrat pojištění domácnosti

Chcete si nechat pojistit domácnost a mít větší klid, že v případě potíží dostanete finanční kompenzaci? Sjednat správné pojištění, které je zároveň výhodné, však zdaleka není tak jednoduché. Přečtěte si několik rad a naučte se, jak vybrat pojištění domácnosti.

Stavba kadibudky svépomocí - Návod

Každý z nás již někdy musel, ať chtěl nebo byl donucen, navštívit onu místnost, která ovšem nebyla typická, jakou máte ve svých domech. Tzv. suchý záchod, neboli kadibudka, je v poslední době velmi rozšířená stavba a dá se říci, že čím dál tím více lidí, po ní touží. Chcete být majitelem tohoto místa, kam chodíte sami, můžete rozjímat, hrát hry na mobilu či si číst bez jakékoliv společnosti? Není nic jednoduššího.

Izolace domu svépomocí - tepelné, zvukové, proti vodě, speciální

Izolace domu je jedna ze základních stavebních věcí, které se nesmějí podcenit. V minulosti se stavěli domy jako houby po dešti, ale neřešila se jejich kompletní izolace. Takže ačkoliv dům byl krásně postaven, vybaven, postupem času dům zchátral a znehodnotil se. V dnešní době se již apeluje na budoucí, ale i stávající majitele domů, aby počítaly i nákladnou izolací domu. Nejen že se vám časem vrátí drahá investice zpět v podobě ušetření za vytápění, ale i ochrání váš majetek proti vlhkosti, plísním.

Jak si položit dlažbu?

Položit keramickou dlažbu není tak jednoduché, jak si někteří z nás myslí. Ten, kdo ji nikdy nepokládal, nemůže vědět o tom, jaký má správně použít materiál, jak musí připravit podklad a následně postupovat. Ale nikdo učený z nebe nespadl a chcete-li si správně položit dlažbu, tento článek vám může být nápomocen.

Tipy a rady: jak na zateplení stropu

U nezateplených stropních konstrukcí dochází k velkým únikům tepla. K zabránění nebo spíše k omezení těchto ztrát, je potřeba zvolit správnou tloušťku izolace, druh a vhodný konstrukční postup instalace zateplení. Samotná montáž je poměrně jednoduchá bez nutnosti mít speciální drahé nářadí.

Jaký písek na zámkovou dlažbu?

Po položení dlažby na podkladní vrstvu (do štěrkového lože) nesmíme opomenout na důkladné zapískování volných spár a zhutnění pomocí vibrační desky s plastovou podložkou. Avšak předtím než začneme s hutněním, musíme zjistit, jaký písek použít na spárování. Odpověď naleznete v následujících řádcích.

Slaďte svůj interiér do jedné barvy

Všichni se určitě shodneme, že vzhled interiéru je důležitý. Odráží se od něj naše nálada, ovlivňuje naši chuť do života a také nás podle něj hodnotí návštěva. Jednou z možností, jak svůj interiér zkvalitnit a vylepšit, je sladit ho do jedné barvy. V článku si řekneme 3 základní barevné variace.

Hydroizolace základů rodinných domů - jak na to a volba typu hydroizolace

Velký vliv na dlouhou životnost stavby má správné provedení izolace proti vodě, odborně řečeno hydroizolace. Existuje mnoho druhů a typu izolací, které zabraňují vniknutí vody do konstrukce. V první řadě závisí na konkrétních podmínkách stavby.

Schodiště svépomocí - dřevěná, betonová, moderní

Schodiště je stavební prvek, se kterým se setkáváme prakticky každý den. Hlavním předpokladem pro dokonalý návrh schodiště je pochopení jednotlivých částí, ze kterých se tato konstrukce skládá. Každá část musí být optimálně navržená dle konkrétních požadavků investorů, platných norem a předpisů.

Jak pokládat zámkovou dlažbu? - podrobný návod

Cílem tohoto článku je popsat postup prací při stavbě chodníků z betonové dlažby. Úvodní odstavce věnujeme obecnějším radám - výkopy, podloží, obrubníky a dlažba. Kromě toho zde naleznete i část o potřebném materiálu a nářadí. Pokud Vás však zajímá, jak postupovat svépomocí, můžete přejít na konec článku, kde je popsaný podrobnější návod.

Jak postavit pergolu svépomocí - Podrobný návod - 1. část

V dnešním článku jsem si pro vás připravil krátký úvod k stavbě pergol svépomocí. Pro začátek si řekneme něco málo o potřebném materiálu, podlahách, zastřešení a ukážeme si několik fotografií, jak může vypadá pergola. V následujících článcích si ukážeme i různé postupy (spojování trámků, kotvení do zateplených fasád, skladbu podlah a další různé detaily, které se vám budou třeba hodit).

Výpočet schodiště svépomocí

Při navrhování schodišť vycházíme především z funkčních požadavků. Většina rozměrů je ovlivněná typem budovy, provozem, ale i architektonickými požadavky. U novostaveb bývá návrh schodiště mnohem jednodušší než u rekonstrukcí, kde rozhodujícím (limitujícím) prvkem je schodišťový prostor. Renovace schodiště vždy vyžaduje schody na míru. 

NÁVOD Jak na vnitřní parapet do dílny nebo garáže?

Přemýšlíte, jaký použít vnitřní parapet do dílny, garáže nebo jiné podřadné místnosti? Pokud se jedná o málo používané místnosti, pak stačí klasický plastový parapet, ale co když potřebujeme odolnější odkládací plochu. Takový parapet, který vydrží a zároveň nebude ničit ráz okna. Existují leštěné kamenné parapety (z žuly, mramoru..), které jsou velmi pěkné a i velmi odolné, ale kdo si je může dneska dovolit? A proč si je dávat do dílen nebo garáží? Naštěstí existuje i jiný materiál, který je mnohem dostupnější - keramická dlažba (obklad).

Jak se staví dřevěný plot

Dřevěný plot je v dnešní době relativně snadno dostupný. Navíc pro šikovného kutila s dostatkem času není žádný problém si postavit plot ze dřeva svépomocí. Jediné, co k tomu potřebujeme je materiál (dřevěné plotové sloupky, latě, tyčky, kotvící a spojovací prvky...), nářadí (vrták do země, rýč, lopatu, kladivo, provázek...) a chuť do práce - stavíme oplocení ze dřeva. Fotografie plotů.

Stavba malé garáže svépomocí z Porothermu

Postavit hrubou stavbu garáže svépomocí z keramických tvárnic Porotherm není žádný problém. Tvárnice Porothermu v sobě skrývají několik předností, které nám jiné stavební materiály nedopřejí. Rychlost, efektivnost výstavby a tepelně izolační schopnosti jsou v porovnání s klasickou cihlou úplně na jiném levelu.

Jak postavit strop z POROTHERMU? - krok za krokem

Rychlá a efektivní výstavba keramického stropu Porotherm je zajištěna díky předem vyrobených prefabrikovaných prvků. Tyto prvky jsou vyráběné pomocí moderních technologií a technologických postupů, které zajišťují nejvyšší kvalitu. Ačkoliv je realizace tohoto stropu jednoduchá, je důležité dodržovat zásady, které uvádí především výrobce.

Stavba komínu svépomocí

Komín je stavební konstrukce, která slouží k bezpečnému odvádění plynných spalin z kotlů do volného prostoru. Spaliny vznikají hořením a jejich množství je ovlivněné především druhem a kvalitou paliva. Komíny dělíme buď na jednovrstvé nebo vícevrstvé. Existují i další dělení, ale ty si necháme na příště.

Stavba plotů svépomocí

Plot či oplocení slouží k oddělení sousedících pozemků nebo částí pozemku. Existují různé druhy plotů s různou funkčností, vzhledem, odolností i cenou. Vybrat si ten správný plot je mnohdy nadlidský úkol. Připravili jsme si pro Vás seriál o stavbě plotů.