Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Vnitřní a vnější omítky - Jak si vybrat?

  

Rodinný dům nebo byt? Stavba nového domu nebo rekonstrukce staršího? Developerská výstavba nebo byt na sídlišti s cílem přestavby? To jsou vážná dilemata, kterými se zabývá velká část populace. Bydlet znamená prostě investici, ať už jakoukoli. Pokud nejde o úplně nový objekt, tak stěhování předcházejí nejrůznější úpravy, přestavby, rekonstrukce, fasáda, omítky…

Při dokončování staveb přicházejí na řadu právě omítky. Jejich úkolem je ochránit zdivo, zlepšit jeho trvanlivost, vzhled, vlastnosti. Laik rozlišuje dva základní druhy omítek, vnitřní a vnější, jejich účel je však shodný – kromě toho, že fungují jako designový prvek, vždy pokrývají stěny a zdi, zakrývají nerovnosti, vytvářejí hladký a rovný povrch, podléhají přísným normám a pravidlům.

Konečnou úpravou interiérů před stěhováním je zpravidla malování. Aby však výmalba neskončila na zemi, měl by být pod ní kvalitní podklad v podobě vnitřních omítek, které budou plnit kromě funkce estetické také například funkci akustickou, izolační, protipožární, antistatickou a další. Základem je vždy malta, ve které kromě vody a přísad nesmí chybět hlavně pojivo (sádra, vápno, cement). Aby byla omítka plastická, zrnitá, přidávají se písky a kamenné moučky. Podle počtu vrstev rozlišujeme omítky jedno, dvou a vícevrstvé, další kategorií jsou nástřiky.

Čtěte také: Jak opravit starou vnitřní omítku?Sádrové a vápeno-sádrové omítkyJak na šukování po hrubých omítkách?

Široká škála vnitřních omítek

Podle povrchu žádané omítky známe typy, k nimž patří omítky hladké, tlusté, jemné, ozdobné, vyhlazené, škrábané, broušené a další. Podle typu pojiva je rozdělujeme omítky na minerální a organické.

Omítky s minerálním pojivem:

  • vápenná hrubá omítka - provádí se jedna vrstva v tloušťce 10 – 12 mm, nezatřená a zatřená ( povrch se zatírá dřevěnou stěrkou)
  • vápenná hladká omítka - je jednovrstvá, silnější, do malty se přidává jemný písek, vyhlazuje se
  • vápenocementová a cementová omítka - je vhodná v místech se zvýšenou vlhkostí, s předpokladem většího opotřebování, jednovrstvá
  • sádrová – vápenosádrová omítka patří vzhledově k nejdokonalejším, tloušťka jádra má 15 mm, štukový povrch 5 mm
  • hliněná omítka - směs jílu, písku, vody a organická hmota, základní vrstva musí obsahovat vysoký podíl jílu, po proschnutí se nanáší finální vrstva z barevných písků a jílů, poté je vyhlazena do strukturálních částí, bez dalších nátěrů

Z užívaných druhů je třeba jmenovat ještě omítky pálené cementové (využití v garážích, prádelnách), stěrkové, strukturované, suché, sanační, imitující kámen a další.

Venkovní, fasádní úpravy staveb

Finální úpravy domů obnášejí nanesení vnější omítky – fasády takové, jež odolají přírodním změnám, klimatickým vlivům, podnebním výkyvům a zůstanou stálobarevné. Většinou bývají také součástí zateplování či rekonstrukce objektů, přičemž důraz je kladen také na estetičnost a začlenění do terénu.

Struktura omítky

Struktura omítky

Druhy vnějších omítek:

  • minerální šlechtěná omítka – levnější varianta s obtížnější aplikací, neboť sypká směs se míchá s vodou, je nutné nanesení fasádní barvy
  • soklové omítky jsou užity tam, kde je nárok na vyšší pevnost, stálost, tvrdost

Potřebujete materiál pro stavbu svépomocí? 

Pastózní omítky s organickým pojivem:

  • akrylátová omítka – levnější, pevná, vodu odpuzující
  • silikátová omítka – paropropustná, využívá se na izolanty z minerální vlny
  • silikonová omítka – disponuje vlastnostmi jako obě předcházející omítky, včetně minimální špinivosti a lepší pružnosti, je vyšší cenové relace
  • silikonsilikátová omítka, vylepšená a vyrobená na základě obou předcházejících, má vysokou odolnost proti ušpinění

Omítky pro specifické účely

Tam, kde se setkáváme se speciálními podmínkami, jsou vyšší nároky na omítky. Za určitým konkrétním účelem bývají využity omítky barytové, akustické, protipožární, tepelně izolační, štukatérské, magnetické a jiné, většinou obohacené o zvláštní přísady – baryt, polystyren, perlit, kovové písky.

Další důležité aspekty

Nanášení omítek je aplikováno strojní či ruční formou. Před každým krokem musí být zajištěny základní podmínky podkladového materiálu, včetně zpevnění, penetrace a odstranění vlhkosti ve zdech. Vzhledem k faktu, že v případě konečných úprav obvodových zdí i vnitřních stěn jde o poměrně závažné a složité činnosti, je dobré se v případě jakýchkoli neznalostí a nejasností obracet na odborníky ze stavebního oboru. Vsaďte na profesionalitu a kvalitu. Jen tak vaše bydlení bude bez chybičky!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (9 hlasů)






Související články