Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak opravit protékání záchodu?

  

Známe to všichni. V klidu si doma fungujete, odskočíte si, spláchnete, ale když projdete kolem toalety znovu, něco není v pořádku. Ten nepříjemný zvuk, když voda stále nepřestává proudit mísou, i když už k tomu dávno nemá důvod. Nejen, že je zmíněný zvuk tak otravný, že mají vaše nervy chuť zajít si na čundr, ale (i když se to nemusí zdát) tuto legraci pocítí i vaše peněženka, jíž se výrazně uleví. Co s touto apokalyptickou katastrofou? Utrácet další peníze za údržbáře? To snad ne! Zkusme napřed společnými silami vaši toaletu opravit! Žádný strach, budu vás navigovat velmi zevrubně…

Fáze přípravná:

Samozřejmostí je, že nejprve ze všeho musíte uvažovat, zda máte nádržku na splachování nerytou či zazděnou. Pokud se ve vašem případě jedná o druhou variantu, máte lehký problém, a to ten, že vaše práce bude o to těžší. Ovšem ani to vás nesmí zastrašit, vaše situace není neřešitelná. Bude nutné odstranit tlačítka na splachování, ale máte ztíženou viditelnost.

Co bude bezpodmínečně nutně potřebovat:

  • šroubovák - nejlepší přítel kutila! Vždycky je potřeba něco odmontovat a když ne, minimálně jako páčidlo se šroubovák osvědčil již mnoha pracantům.
  • čistící prostředky - důvodem protékání bývá v 99% případů nějaká nečistota. I proto je snadné tuto "závadu" opravit. Jen při manipulaci s ním dávejte pozor a nepoužívejte například Savo na těsnění, protože, co si budeme vykládat, to byste si příliš nepomohli.
  • náhradní součástky - v podstatě mohou nastat jen dva případy, kdy je budete potřebovat. Buď bude nutné pořídit nové těsnění (pohybujeme se v cenových relacích kolem 30 Kč), nebo bude možná problém se šroubem k připojení nádržky. (Ani to není nijak závratná částka. Cca 40 Kč)
  • baterka - v případě, že byste na práci špatně viděli. Doporučuji použít zejména tzv. čelovku v případě, že máte nádržku zabudovanou.

Postup

  1. Uzavřete přívod vody - záleží na způsobu připojení toalety k vodě. Buď stačí vypnout pouze přívod k záchodu, v některých případech budete nuceni vypnout přívod veškeré vody v celé domácnosti.
  2. Spláchněte - jak prosté milý Watsone. Je nanejvýš jasné, že ve vodě by se vám velmi špatně pracovalo a navíc by to ani nebyl příjemné. Jen si opravdu dobře překontrolujte, že máte uzavřenou vodu, aby vám tam ta voda nenatekla znovu. (Nesmějte se! Není to tak neobvyklé, lidé jsou různí...)
  3. Otevřete nádržku - u vnějších stačí odebrat kryt, ale může se stát, že budete muset odmontovat i splachovadlo. To záleží na typu. Pokud máte nádržku zazděnou, nic jiného vám ani nezbude. Máte? Skvěle!
  4. V dalším kroku nastane legrace. Je potřeba vytáhnout plovákový ventil. Co to je? Lidově řečeno: Taková ta bílá věcička uprostřed. Upřímně řečeno, nic moc jiného tam ani nenajdete, takže je to vlastně blbuvzdorná činnost.
  5. Co na něm vlastně vidíme? Problém může být třeba jen v tom, že je příliš zašpiněný, což s největší pravděpodobností způsobí to, že na sebe všechny části nedoléhají dobře nebo dokonce špína zabrání pohybu. Proto ventil řádně umyjeme.
  6. Zkontrolujte těsnění ventilu - zaneřáděné může být i samotné těsnění, které je tedy potřeba očistit rovněž. V případě, že je poškozené, přijde na řadu výměna.
  7. Zkontrolujte plochu, kam těsnění dosedá - také na ní můžeme najít problém. Budeme tedy opakovat stejný postup jako u předchozích dvou bodů.
  8. V tuhle chvíli uveďte vaši toaletu do "splachuschopného stavu" a spláchněte. Pokud se vám to povede a nádržka se napustí, aniž by vám zbytečně mísou protékala voda pryč, můžete si gratulovat, máte vyhráno.

Pokud následující návod váš problém nevyřešil, je pravděpodobné, že byl problém jinde a pro jistotu je lepší obrátit se na instalatéra. A to co možná nejrychleji. Nezapomeňte, že voda není levné zboží a je potřeba ji chránit!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.3/5 (10 hlasů)





Související články