Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak postavit doma králíkárnu?

  

Chov králíků má v Česku silnou tradici, a oblíbeným koníčkem je u nás dodnes, především na venkově. Proč králíky chováme? Především kvůli masu. To je velmi dobré, výrazně méně tučné než vepřové, a přesto chutnější a výživnější, než drůbeží. Z chovu králíků tedy plyne výrazný užitek, nemluvě o možnosti prodeje kůží. Samozřejmě, někdo může chovat králíky i jen tak, pro radost, bez zabíjení, nebo je prodávat jiným chovatelům, ovšem ať tak, nebo tak, bude třeba především vyřešit, kam je umístit.

Co je třeba před stavbou?

To první, co byste měli při plánování králíkárny zvážit, je velikost chovu. Králíci nejsou prostorově nároční, ale přesto potřebují mít v kotci určité místo. Dále je třeba, ještě než začneme stavět, vybrat materiál. V zásadě máme dvě možnosti, z čeho stavět – cihly a dřevo.

  • Cihlová králíkárna

    • výhody - odolná, vydrží nám velmi dlouho, snadná stavba

    • nevýhody - vlhká, chladná, pravděpodobně nebude pro králíky zrovna příjemná.

  • Dřevěná králíkárna

    • výhody - příjemnější pro králíky, lehčí, snazší oprava

    • nevýhody - složitější konstrukce, menší odolnost, potřebuje více péče

K tomu je samozřejmě třeba sehnat materiál. Tedy všechno, co potřebujete pro stavbu cihlových zdí, pokud se rozhodnete pro cihlovou. Pro dřevěnou to pak budou desky, latě, šroubky a hřebíky místo cihel a malty, a zbytek (panty, záklopky, pletivo,…) už se u obou typů tolik lišit nebude. Co je ještě potřeba, než se pustíme do práce, je určitý plán, jak bude králíkárna vypadat. Nic na tom není, stačí rozvrhnout si kotce (většinou 2x3, 3x3, nebo 2x4), a na základě jejich rozměrů (které by měly být minimálně 70x40x40 centimetrů) si rozkreslit jednotlivé rozměry králíkárny.

Jak králíkárnu postavit?

Nyní, když tohle všechno máme, se můžeme pustit do stavby. Jak? V případě zděné králíkárny je to snadné, prostě rozmícháme maltu, postavíme zdi, a vyřešíme rozdělení kotců umístěním přepážek, většinou dřevěných, které do zdí navrtáme, nebo jakkoliv jinak upevníme.

U dřevěné je to kapku složitější, je potřeba stlouct všechny latě a prkna dohromady, až vytvoříme pevnou konstrukci (s bočními stěnami, zadní stěnou, dnem a stropem, do které umístíme přepážky. Někdy je dobré nespoléhat jen na dřevo, a vypomoct si kovovými výztužemi, které životnost králíkárny výrazně prodlouží.

Pak už „pouze“ stačí navrtat panty, umístit na ně dvířka (měla by být mřížková, ideálně pletivová, s dřevěným nebo kovovým rámem, aby šlo do kotce světlo), a nasadit záklopky, aby šel kotec uzavřít a králíci nám neutekli.

Ještě bychom kotce měli vybavit miskami na krmení a na vodu, stojánkem na trávu, a máme hotovo.

V takovém příbytku se určitě bude králíkům dobře žít, navíc fantazii se meze nekladou, a pokud vás napadne jakékoliv vylepšení vaší králíkárny, proč ho nevyužít. A už stačí jen sehnat králíky, naučit se něco o jejich chovu, a můžete se počítat mezi šikovné chovatele.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.14/5 (7 hlasů)





Související články