Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak položit kanadský šindel?

  

Vybrat, vyhledat a správně použít střešní krytinu není vůbec jednoduchý úkol. Každý typ domu či stavby si žádá něco jiného a stejně tak i každý uživatel má jinou představu o vzhledu, vlastnostech krytiny, a taktéž i další aspekty nemálo rozhodují o výběru jejího druhu. Český trh skýtá výběr poměrně široký, nejenom podle výrobce, ceny, životnosti nebo sklonu střechy. Ideálně se však jeví taková střešní krytina, jejíž největší předností je dostatečná záruka kvality.

Vybrat si tu správnou - Jak je známo, tak každý dům si zaslouží především takovou střechu, která odolá i těm nejnepříjemnějším povětrnostním podmínkám a přitom nezruinuje klientovu peněženku. Vyhledat lze konkrétní typ i podle designu, protože celkový vzhled objektu není jistě nikomu lhostejný. Moderní technologie stojí za vznikem jednoho z nejžádanějších a nejoblíbenějších typů lehkých střešních krytin, kterým jsou výřezy ze speciálního pásu asfaltu (bitumenového pásu).

Co je výhodou? - Asfaltové šindele se hodí jak pro rekonstruování starších střech, tak pro typy současných, novodobých a moderních staveb. Pyšní se po právu velmi nízkou plošnou hmotností, dlouhou životností, jsou extrémně odolné proti negativním vlivům. Mezi žádané vlastnosti náleží téžvariabilita a vcelku snadná aplikace. Tedy pokud víte, jak na to.

Krok za krokem správným směrem

Střechy se sklonem 15 - 85˚ (při pokládce samolepících druhů až 90˚) vyžadují dodržení předem daných instalačních postupů, v opačném případě hrozí nefunkčnost krytiny, zatékání či jiné komplikace. Jako u každé technické záležitosti je i zde důležitá a nutná příprava, a to nejenom materiálu, práce, ale i příprava záklopu, podkladního pásu.

  • Záklop by měl být především rovný, suchý, dostatečně únosný. K výrobě takového bednění je ideální vyzrálé dřevo, respektive prkna nebo OSB desky, nejméně 1,5 cm silné. Z důvodů zabránit následnému průniku vody je nutno spodní okraj střechy oplechovat.
  • Na záklop je poté instalován podkladní pás (tzv. pojistná hydroizolace), který zároveň vyrovnává případné nerovnosti v bednění. K uchycení se používají hřebíky, nejlépe každých 40 cm všemi směry podél okrajů pásů.
  • Střechy s úžlabím je nutné začít vykrývat právě v těchto úžlabích, nejlépe za pomocí speciálních pásů v barvě šindelů. Potom lze přistoupit k oplechování kolem závětrných hran jejích okrajů od okapů ke hřebeni.
  • Oplechovat je nutné i ostatní přečnívající střešní prvky.

Samotná pokládka šindelů začíná pokládkou po řadách, a to od spodního střešního okraje směrem nahoru (pokaždé vyšší řada překrývá částečně řadu nižší), nejlépe na zadní straně střechy. Případné nedostatky při aplikaci prvních elementů nebudou tedy tolik viditelné.

  • U startovací řady je třeba odříznout tabuli a zkrátit je tak o cca polovinu. Spodní část této řady se podlepí bitumenovým lepidlem, na barvě tady nezáleží, neboť první řada nebude vidět. K přibíjení jsou užívány nerezové pozinkované hřebíky tak, aby neprošly bedněním. Hřebíky s vroubky zabraňují vylézání hřebíků ze záklopu.
  • Pokládka probíhá vždy tak, aby byla zakryta tmavší část šindelů nacházející se o patro níže. Každá další řada se posunuje o půl tabule, což zajistí celistvost krytiny.
  • Jako poslední přijdou na řadu hřebenáče, které jsou nařezány ve tvaru lichoběžníků. Poskládané přes sebe se přitloukají hřebíky po obou stranách.
  • Celou instalaci je třeba zakončit kontrolou, zda jsou díly dostatečně slepeny, o což se postará sluneční záření. Z tohoto důvodu je možné instalovat střešní materiál kdykoli, počínaje jarem, konče nejpozději před příchodem zimy.

Na co je třeba nezapomenout?

  • před samotným započetím zkontrolovat komíny a vývody či nerovnosti ze střechy, na střeše
  • při malém sklonu střechy hrozí riziko zatékání, je třeba zvolit dostatečný přesah šindelů
  • při vysokém sklonu hrozí riziko odtržení šindelů větrem či silnými dešti, problém vyřeší samolepicí typy, vhodné i na kolmé, 90 stupňové střechy
  • v některých případech (na severní straně nebo při instalaci ve špatném počasí) je vhodné použít bitumenový tmel a dvojité zatloukání hřebíků pro zajištění pevnosti, dále také při posledních 5 řadách pod hřebenem

Čeho je třeba se vyvarovat?

  • použití papírové lepenky, která nezajistí nepropustnost střechy
  • použití šindelů ve tvaru bobrovky, jejichž velikost nedokáže dostatečně zajistit nepropustnost vody
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články