Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyčistit a vydezinfikovat studnu?

  

Pořádek je zapotřebí udržovat nejen ve vaší domácnost, ale také ve studni. Co vám může taková dlouho nečištěná studna přinést? Odrazí se na vašem čerpadle, které si touto cestou spolehlivě rozbijete. Což je ovšem ještě ten drobnější zádrhel. Jak to? Možná zjistíte, že vaše studna potřebuje údržbu, když to uvidíte. Z kohoutku začne téct voda, která je zakalená. Možná to ovšem nezjistíte, protože přítomnost bakterií ve vodě nebudete rozhodně s to detekovat zrakem, chutí ani čichem. Znečištěná voda vás tak může ohrozit na zdraví! Většinou ve vodě najdeme koliformní bakterie. Jejich požití vám přinese zažívací problémy jako průjmy nebo zvracení.

Jak to poznám spolehlivě, že moje studna čistit potřebuje?

Necháte si udělat rozbor. Ten si buď zařídíte sami, v tom případě se obraťte na hygienickou stanici nebo to za vás může vyřešit specializovaná firma. Pak se zpravidla nemusíte starat o nic, jelikož přijedou až k vám domů a sami odeberou příslušné vzorky, které odvezou do laboratoře. Za několik dní budete mít v ruce spolehlivou informaci o tom, jaké látky vaše voda obsahuje a zda ji můžete bez obav pít, jestli nedošlo k překročení tzv. hygienických limitů.

Jak často čistit studnu?

V tomto směru se obecná doporučení různí, uvádí se, že by to mělo stačit přibližně v intervalu jednou za dva či tři roky.

Kdo by (ne)měl čistit studnu?

Na čištění studny si můžete samozřejmě opět sjednat i firmu. Pak se ovšem finanční náročnost tohoto řešení vyšplhá na několik tisíc. Což je i důvod, proč mnoho lidí čištění své studny zanedbává.

Zvládnete to ale i svépomocí, pak se o nijak nákladný proces nejedná a nejde v zásadě o nic obtížného. Měli byste ale pamatovat na zásady bezpečnosti. Nikdy se do této činnosti nepouštějte sami, tedy bez asistence další osoby. Proč? Kvůli riziku toxických plynů, které se mohou nacházet na jejím dně. V tom případě je bezpodmínečně nutné, aby vás při této činnosti někdo další jistil.

A jak na to, jaký je postup při čištění?

Začnete tím, že pomocí čerpadla (kalového) vyčerpáte veškerou vodu. Přičemž v tomto bodě dbejte na jednu věc: Měli byste ji odvést dostatečně daleko od studny. Proč? Aby se vám nepovedlo ji opětovně kontaminovat. Dost možná na tento úkon budete potřebovat to čerpadlo, které je opravdu velmi výkonné. Pokud takové neseženete, nemusíte si profesionální vybavení hned kupovat, ostatně by se vám taková investice ani nevyplatila, stačí si ho půjčit.

Pak vás bude čekat dávka ne příliš čisté práce, kdy budete muset ručně vybrat dno od nečistot. Abyste zabránili opětovnému znečištění, které je ovšem paradoxně příznakem toho, že vaše studna je na tom dobře, jelikož má silný pramen, na dno se dává vrstva vrstva písku, štěrku atd. Tím ovšem nekončíte. Následně očistíte stěny studny. Dále na vás čeká čištění tlakovou vodou a kontrola skruží, které možná budou potřebovat opravu ve spárách, případně pokud už se objevily praskliny, budete muset vyspravit i je. K tomuto účelu nejlépe poslouží betonový potěr.

Ke slovu přichází dezinfekce, se kterou byste měli očistit stěny, užívá se zpravidla chloramin. Ten opláchněte a vodu opět vyčerpejte. Ta by měla skončit buď v odpadu nebo v čistírně odpadních vod. Z jakého důvodu? Vypustíte-li ji volně do přírody, hrozí riziko poškození půdy i vegetace. Následně studnu ošetřete Savem a stejný prostředek můžete využít i pro dezinfekci rozvodů.

Co udělat po čištění?

Vodu nemůžete používat hned, vydržte alespoň do druhého dne. Pak se ovšem ještě nebude hodit k pití. Měli byste počkat na to, až vymizí účinky Sava. Uvádí se hranice maximálně jednoho dne. Přibližně za dva týdny po tomto procesu byste si opět měli nechat udělat rozbor. A nezapomeňte na to, že ten je dobré navíc opakovat pravidelně.

A pozor! Někdy vám tato procedura nepomůže, studna kontaminovaná například ropnými látkami se vyčistit prakticky nedá!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články